Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Kościół wyda pedofilów

Kościół wyda pedofilów

Kościół przekaże wymiarowi sprawiedliwości sprawców pedofilii – zapowiedział papież Franciszek.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że w obliczu pedofilii „Kościół nie będzie szczędził wysiłków, by uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie zbrodnie”. Kościół nic nie będzie ukrywał – zapewnił.

W przemówieniu wygłoszonym do Kurii Rzymskiej podczas tradycyjnego przedświątecznego spotkania papież mówił, że heroiczny przykład męczenników i bardzo wielu osób „nie pozwala jednak zapominać o antyświadectwach i zgorszeniu, powodowanych przez niektórych synów i sługi Kościoła”.

Przypomniał, że Kościół od wielu lat jest poważnie zaangażowany w „wykorzenienie zła nadużyć, które woła o pomstę do Pana, do Boga, który nigdy nie zapomina o cierpieniu doświadczanym przez wielu małoletnich z powodu duchownych i osób konsekrowanych: nadużyć władzy, sumienia i nadużyć seksualnych”.

Franciszek zauważył, że są ludzie konsekrowani, którzy popełniają takie czyny i dalej sprawują swoją posługę, jakby nic się nie stało.

„Nie boją się Boga ani Jego sądu, ale boją się, że zostaną wykryci i zdemaskowani; duchowni, którzy rozdzierają ciało Kościoła, powodując zgorszenie i dyskredytując zbawczą misję Kościoła oraz poświęcenie wielu swoich współbraci” – dodał.

Zdaniem papieża te czyny i grzechy osób konsekrowanych sprawiają, że „Kościół, wraz ze swymi wiernymi synami, jest również ofiarą tych niewierności i tych prawdziwych przestępstw sprzeniewierzenia”.

„Niech będzie jasne, że w obliczu tych obrzydliwości Kościół nie będzie szczędził wysiłków, aby uczynić wszystko, co w jego mocy, by przekazać wymiarowi sprawiedliwości każdego, kto popełnił takie zbrodnie. Kościół nigdy nie będzie próbował ukryć ani bagatelizować żadnego przypadku” – zapewnił papież.

Przyznał, że „w przeszłości niektórzy odpowiedzialni, z powodu beztroski, niedowierzania, braku przygotowania, braku doświadczenia lub lekkomyślności ludzkiej i duchowej, traktowali wiele przypadków bez należytej powagi i gotowości reagowania”.

„To nie może się powtórzyć. Taka jest decyzja i postanowienie całego Kościoła” – oznajmił Franciszek.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-pedofilia-w-kosciele-wazna-deklaracja-papieza,nId,2743157#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Spójrzcie w oczy ofiar

Watykan wezwał przewodniczących episkopatów krajów świata, którzy wezmą udział w lutowej naradzie z papieżem Franciszkiem na temat pedofilii w Kościele, by przed przyjazdem do Rzymu spotkali się z ofiarami nadużyć.

Apel ten znalazł się w liście komitetu organizacyjnego spotkania, które odbędzie się w dniach 21-24 lutego.Rozmowy takie to „konkretny sposób umieszczenia ofiar na pierwszym miejscu i uznania grozy tego, co się stało” – oświadczył watykański rzecznik Greg Burke.

Sprawdź także

Nikczemność PiS

Mieliście szansę oddać prawdziwy hołd bohaterce powstania warszawskiego. A tego nie zrobiliście Anna Jakubowska nie …