#BajeczniAdwokaci – akcja edukacyjna dla budowania społeczeństwa obywatelskiego
- Edukacja prawna jest niezbędna w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, czyli społeczeństwa świadomego swoich praw – podkreśla adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w rozmowie z portalem niepełnosprawni.pl
- Takie ważne zadanie stoi przed wydanymi przez NRA książkami” Leśne sprawy Misia Adwokata” i „Leśne sprawy Misi Adwokatki”.
- Dzięki lekturze dzieci dowiadują się kim jest adwokat, jak wygląda rozprawa w sądzie, jakie przysługują im prawa.
- Bajka „Leśne sprawy Misia Adwokata” dzięki współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej, Fundacji Adwokatury i Towarzystwa GEST została przetłumaczona na polski język migowy.
W rozmowie z redaktor Dominiką Kopańską Prezes NRA mówi o dwóch edycjach akcji „Bajeczni Adwokaci”, o formach dotarcia z edukacja prawną do dzieci i młodzieży oraz o tym, jak ważne jest wyrównywanie szans.
Akcje edukacyjne NRA, dzięki zaangażowaniu adwokatek i adwokatów w całym kraju, docieraja do dzieci z większych i mniejszych miejscowości. A dzięki współpracy Adwokatury np. z Towarzystwem Tłumaczy i Nauczycieli Języka Migowego GEST, z bajką o Misiu Adwokacie zapoznać się mogą także dzieci z dysfunkcjami słuchu – książka została przetłumaczona na polski język migowy (PJM).
W przygotowaniu jest także tłumaczenie „Leśnych spraw Misi Adwokatki” na język migowy oraz tłumaczenia bajek na język śląski i kaszubski.
Film z tłumaczeniem na PJM, który stworzyło Towarzystwo GEST na podstawie bajki o Misiu Adwokacie, dociera do najmłodszych trzema kanałami komunikacji: fonicznym do dzieci słyszących, migowym – do dzieci, dla których polski język migowy jest pierwszym językiem oraz tekstowym dla dzieci, które nie słyszą, ale nie znają polskiego języka migowego. – mówi Prezes NRA.
Książka „Leśne sprawy Misia Adwokata” została przetłumaczona przez Panią Katarzynę Fediuk, Głuchą tłumaczkę, która jest natywnym użytkownikiem polskiego języka migowego (PJM), we współpracy ze słyszącą tłumaczką Panią Sandrą Ren.
(czytaj więcej o premierze tłumaczenia książki na PJM)
W wywiadzie dla portalu niepelnosprawni.pl, Prezes NRA wskazuje, że edukacja prawna to także uczenie dzieci, jakie mają prawa i w jaki sposób mogą się o nie upominać. Gdzie mogą się zwrócić o pomoc i kto może je wesprzeć.
Dziecko, które z różnych powodów nie może liczyć na osoby najbliższe, może zwrócić się do psychologa w szkole lub do dyrektora, może też zadzwonić na infolinię dla dzieci i młodzieży. Dzieci mogą liczyć także na wsparcie Rzecznika Praw Dziecka, tę funkcję obecnie sprawuje adwokatka z zawodu, pani Monika Horna-Cieślak, która objęła swoim patronatem zarówno książkę „Leśne sprawy Misi adwokatki”, jak i projekt Towarzystwa Gest – „ODWAŻNI”.
Zachęcamy do lektury wywiadu na stronie adwokatura.pl