Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Stan klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego – prof. Andrzej Rzepliński – w liście otwartym domaga się, aby prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Rady Ministrów o wprowadzenie na 30 dni stanu klęski żywiołowej oraz bezzwłocznie ogłosił, że nie podpisze uchwalonej przez Sejm ustawy antykryzysowej. Chodzi o zmianę Kodeksu wyborczego – czytamy na stronach „Rzeczpospolitej”.

W liście Andrzej Rzepliński powołuje się m.in. na: panujący od kilku tygodni w całym państwie stan narastającego zagrożenia koronawirusem COVID-19; wprowadzanie w tym czasie do porządku prawnego aktów, które bez przewidzianego Konstytucją dla takiej skrajnie nadzwyczajnej okoliczności stanu klęski żywiołowej, wprowadzają rozporządzeniami, z zupełnym lekceważeniem procedury prawodawczej elementy tego stanu na terytorium Rzeczpospolitej; zbliżający się dzień wyborów prezydenta RP, wyznaczony na 10 maja; odpowiedzialność Prezydenta RP za wierne poszanowanie postanowień Konstytucji RP, w tym strzeżenia niezłomnie bezpieczeństwa Państwa.

  • Zwracam się, po pierwsze, do Pana Prezydenta o zwrócenie się do Rady Ministrów o wprowadzenie na 30 dni stanu klęski żywiołowej. Zawracam się, po drugie, do Pana Prezydenta o bezzwłoczne ogłoszenie, że nie podpisze Pan uchwalonej dzisiaj ustawy, poza wszelkim trybem prawodawczym „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” zwanej „tarczą antykryzysową” – pisze Andrzej Rzepliński.

Były prezes TK podnosi, że poprawka 172 do Kodeksu Wyborczego wrzucona nad ranem do i tak skrajnie obszernego projektu specustawy, wśród ponad 200 innych poprawek, kreuje w polskim prawie wyborczym „tarczę” antydemokratyczną. – Zamyka to w Polsce erę wolnych wyborów parlamentarnych, samorządowych oraz prezydenckich – gwarantowanych każdemu obywatelowi w Konstytucji – podkreśla Rzepliński.

Cały artykuł na stronach „Rzeczpospolitej”

Sprawdź także

Bardzo zła gra

Orzeczenie TK kontra wyrok TSUE. Prof. Łętowska nie ma wątpliwości. „Bardzo zła gra” Trybunał Konstytucyjny …