Strona główna / Listy / Stawki adwokackie do TK

Stawki adwokackie do TK

Naczelna Rada Adwokacka ponownie skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji rozporządzenia ministra w sprawie stawek adwokackich.

Poprzednio wniosek, złożony do TK na mocy uchwały Prezydium NRA, nie został rozpoznany ze względów formalnych. Trybunał Konstytucyjny uznał, że Prezydium NRA, jako organ wykonawczy, nie może podjąć uchwały o skierowaniu sprawy do Trybunału Konstytucyjnego, mimo że zgodnie z przepisami Prawo o adwokaturze w tym zakresie kompetencja Prezydium NRA nie jest w żaden sposób ograniczona.

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła uchwałę o skierowaniu wniosku do TK, zaś po skompletowaniu wszystkich potrzebnych do wniosku załączników, 24 stycznia 2020 r. wniosek został złożony.

Treścią wniosku jest poddanie ocenie Trybunału Konstytucyjnego zgodności z ustawą Prawo o adwokaturze i przepisami Konstytucji RP rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 października 2015 roku, obniżającego w sposób nieuzasadniony opłaty za czynności adwokackie.

Sprawdź także

Kup puzzle „Adwokatka”

Fundacja Adwokatury w ramach swojej działalności na rzecz promocji zawodu adwokata, prezentuje nową inicjatywę. Puzzle …