Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Stop kościelnej pedofilii

Stop kościelnej pedofilii

Myślą, mową, uczynkiem, zaniedbaniem. Stop kościelnej pedofilii. Dość krycia gwałcicieli. Maryja z Małym Jezusem i krwawa ręka w sutannie opleciona różańcem – plakaty z takim przesłaniem pojawiły się w nocy (z 22 na 23 grudnia 2018) na przystankach autobusowych i tramwajowych w kilkunastu miejscach w Warszawie.

Krakowskie Przedmieście, w pobliżu kościoła św. Anny, Plac Konstytucji i Plac Bankowy, Dworzec Centralny, Rondo Dmowskiego, Plac Wilsona, Plac Szembeka, Rondo Wiatraczna, na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Targowej oraz przy największych centrach handlowych stolicy: Arkadii, Galerii Mokotów Promenadzie, Reducie.W tych wszystkich miejscach zawisły plakaty „Stop kościelnej pedofilii”.

Plakaty zawisły w pełnym blasku lamp ledowych wśród reklam luksusowych towarów, świątecznych promocji i wydarzeń kulturalnych. Problem kościelnej pedofilii nigdy dotąd nie trafił na nośniki typu Premium Citylight.
#Oskarżamy pedofilów

23 grudnia 2018, Ogólnopolski Strajk Kobiet organizował akcję #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom. Na bramach kościołów w całej Polsce zawisną po raz kolejny dziecięce buty. W Warszawie akcja rozpocznie się o 13.00 w kościele św. Anny. Akcje odbędą się też m.in. w Lublinie, Krakowie, Toruniu, Płocku.

„Świat nie kończy się na grzechu”

Na temat pedofilii w Kościele katolickim wypowiedział się w sobotę 22 grudnia przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Zapowiedział, że spotka się wreszcie z ofiarami księży pedofilów (a konkretnie z jedną), bo uznaje za „całkiem dorzeczne spotkanie się z ofiarą, jeżeli ktoś prosi”. Na pytanie prowadzącego, Krzysztofa Ziemca, co powie takiej osobie, wyjaśnił w RMF FM:

„Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego aniżeli grzech, że istnieje odkupienie i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego. Kościół potrzebuje też cierpienia za swoją egzystencję”.

Wywiad i sposób, w jaki arcybiskup mówi o ofiarach (i do ofiar) kościelnej pedofilii oburzył wiele osób. Kazimierz Bem, pastor ewangelicko-reformowany, napisał na fb: „Papież kazał, no to się z jedną ofiara spotkam. I powiem jej, że to mnie w ogóle męczy, niech nie dramatyzuje, przebaczy bo księdzu trzeba przebaczyć i się za niego modli. I wyraźnie powiem, że nie dostanie ani złotówki bo niby za co?!” – abp Gadecki. Duszpasterz, biskup, jeden z tych co ma wypracować rozwiązanie problemu”.

Sprawdź także

Sądowe chamstwo

Rozprawy zaczynają się punktualniej, ale sędziowie coraz częściej agresywni. W 4 proc. spraw sędziowie odnoszą …