Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Strasburg pyta o więzienia CIA w Polsce

Strasburg pyta o więzienia CIA w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skierował do stron w sprawach Al Nashiri przeciwko Polsce oraz Abu Zubaydah przeciwko Polsce pytania dotyczące odpowiedzialności Polski za naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podniesione w ich skargach. ETPC pyta m.in. o to, czy w okresie od 5 grudnia 2002 r. do 6 lipca 2003 r. Al Nashiri
i od 5 grudnia 2002 r. do 22 września 2003 r. Abu Zubaydah przebywali na terytorium Polski, a jeśli tak to, czy czynności, jakim byli poddani podczas przetrzymywania ich w tajnym wi ęzieniu CIA na terenie Starych Kiejkut, można przypisać Polsce. Ponadto, Trybunał pyta o to, czy fakt przetransportowania skarżących z terytorium Polski, ich późniejsze osadzenie w bazie Guantanamo na Kubie i poddanie procesowi przed wojskową komisją, która mogła zastosować karę śmierci, można przypisać Polsce.
?Trybunał pyta również o to, czy polskie władze prowadziły efektywne postępowanie w sprawie zarzutów skarżących, czego wymaga art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka? ? mówi Irmina Pacho, prawniczka HFPC. Rozprawa przed ETPCz sprawach Al Nashiri przeciwko Polsce oraz Abu Zubaydah przeciwko Polsce odbędzie się 3 grudnia 2013.
Źródło: HFPCz

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …