Strażnicy demokracji w UE

Powstała grupa monitorująca demokrację i praworządność w Parlamencie Europejskim. W poniedziałek eurodeputowani utworzyli grupę, która ma zajmować się monitorowaniem kwestii poszanowania demokracji, praw podstawowych i praworządności w państwach Unii Europejskiej. Do dwunastoosobowej grupy weszła Sylwia Spurek z Wiosny i Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości. Szefową grupy zajmującej się monitorowaniem kwestii poszanowania demokracji, praw człowieka i praworządności w państwach Unii została bardzo krytyczna wobec zmian wprowadzanych przez polski rząd holenderska europosłanka Sophie in’t Veld.
Z Polski do dwunastoosobowej grupy złożonej z deputowanych komisji wolności obywatelskich PE (LIBE) weszły dwie osoby: Sylwia Spurek z Wiosny oraz Patryk Jaki z PiS. Już w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego po zabójstwach dziennikarzy na Słowacji i na Malcie w PE powołana została grupa ds. monitorowania rządów prawa, ze szczególnym uwzględnieniem wolności mediów i korupcji. Teraz mandat i nazwa tej grupy zostały zmienione, ale eurodeputowani mają też kontynuować prace swoich poprzedników. Zgodnie z mandatem dla nowej grupy eurodeputowani teraz mają „koncentrować się na zagrożeniach dla demokracji, praworządności i praw podstawowych, a także walce z korupcją w UE we wszystkich państwach członkowskich”. Kompetencje nowej grupy Grupa, jak wynika z komunikatu PE, będzie mogła zalecić konkretne kroki, które europarlament miałby podjąć w danym przypadku. Chodzi np. o spotkania z zainteresowanymi stronami, przesłuchania i misje w państwach członkowskich. Deputowani mają mieć również możliwość wysuwania propozycji rezolucji i przygotowywania sprawozdań dla komisji wolności obywatelskich.
Mandat do tych działań został udzielony na dwa i pół roku, do 31 grudnia 2021 roku, kiedy to ma zostać przeprowadzony okresowy przegląd. Grupa ma zajmować się problemami w jednym lub większej liczbie państw członkowskich UE, jeśli większość jej członków uzna to za konieczne. Jeśli takim działaniom sprzeciwiłaby się którakolwiek frakcja, wówczas to koordynatorzy komisji zdecydują, czy podjąć jakieś kroki. Sophie in’t Veld ma na bieżąco składać sprawozdania z działalności grupy komisji LIBE. Poza Holenderką w skład grupy weszli Roberta Metsola z Malty (EPL), Vladimir Bilczik ze Słowacji (EPL), Sylwia Spurek (Wiosna – S&D), Katarina Barley z Niemiec (S&D), Anna Donath z Węgier (Odnowić Europę), Gwendoline Delbos-Corfield z Francji (Zieloni), a także dwóch posłów eurosceptycznej frakcji Tożsamość i Demokracja: Nicolaus Fest (Niemcy) i Nicolas Bay (Francja) oraz dwóch deputowanych skrajnie lewicowej GUE Konstantinos Arwanitis z Grecji oraz Malin Bjoerk ze Szwecji. Patryk Jaki jest jedynym przedstawicielem EKR. Autor: asty\mtom / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)
ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …