Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Strefa płatna także w niedzielę

Strefa płatna także w niedzielę

?Dziennik Gazeta Prawna? donosi, że resort transportu przygotowuje przepisy na podstawie których opłaty w gminnych strefach parkowania będą nie tylko wyższe, ale także obowiązywały podczas weekendów. Resort transportu – informuje DGP – uległ namowom prezydentów największych miast, którzy chcą podnieść stawki za parkowanie w strefie.
DGP dotarł do założeń projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych z 1985 r. Wynika z nich, że minister transportu ? tak jak obecnie ? zachowa prawo do ustalania stawki maksymalnej, ale podniesie jej wysokość (o ile, jeszcze nie ustalono). Obecnie opłata za pierwszą godzinę nie może być wyższa niż 3 zł. Resort wprowadzi też możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy oraz zrezygnuje z określania, jak mogą rosnąć ceny postoju w kolejnych godzinach.
Według obecnych przepisów przez kolejne dwie stawka może być wyższa o nie więcej niż 20 proc., czyli 3,6 i 4,3 zł za drugą i trzecią godzinę. W stolicy ostatnio parkowanie zdrożało we wrześniu 2008 r. Od tego czasu ceny biletów rosły dwa razy. Od 1 stycznia za bilet jednorazowy w Warszawie płacimy 4,4 zł. Drożej jest także w innych miastach ? w Krakowie bilet jednorazowy kosztuje 3,8 zł, a 60-minutowy w Poznaniu ? 4,2 zł. W rezultacie mieszkańcom tych miast coraz bardziej opłaca się używanie samochodów, co zwiększa korki.
Wzrost opłat za parkowanie zwiększy wpływy do miejskich kas. W 2012 r. wyniosły one w Warszawie 52 mln zł. W Krakowie 24 mln zł, a w Poznaniu ? 20 mln zł.
Źródło ?Dziennik Gazeta Prawna?

Sprawdź także

Manipulacje Manowskiej

Starzy” sędziowie Sądu Najwyższego skierowali w marcu do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara …