Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Strzelnica czy zdrowie

Strzelnica czy zdrowie


„Trzeba się zastanowić, czy priorytetem jest ratowanie życia, czy strzelnica w każdym powiecie” – mówi Krzysztof Kwiatkowski prezes Najwyższej Izby Kontroli.

                Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

O sytuację służby zdrowia i strajk nauczycieli pytał Krzysztofa Kwiatkowskiego Jacek Żakowski. A konkretnie o to, czy stać nas na poprawę sytuacji w obu tych sferach. Prezes Najwyższej Izby Kontroli w Poranku TOK FM przekonywał, że sytuacja jest trudna, ale nie nierozwiązywalna. Nie ma możliwości poprawy sytuacji w służbie zdrowia bez podniesienia nakładów – stwierdził kategorycznie Krzysztof Kwiatkowski.

Gospodarz Poranka Radia TOK FM Jacek Żakowski pytał prezesa Najwyższej Izby Kontroli m.in. o sytuację szpitalnych oddziałów ratunkowych, tzw. SOR-ów, o których wczoraj dyskutowano w Sejmie.- W Polsce nakłady na służbę zdrowia, liczone procentowo z budżetu państwa, są jednymi z najniższych w Europie.

Rywalizujemy z takimi krajami jak Albania – mówił prezes NIK.Przypomniał, że badania pokazują jasno, iż przy najniższych nakładach z budżetu – i tu rywalizujemy z najbiedniejszymi krajami UE jak Bułgaria czy Rumunia – jednocześnie polscy obywatele najwięcej w Europie dokładają do leczenia z prywatnych pieniędzy. Kwiatkowski nie chciał jednak wyrokować, czy w tej sytuacji wystarczy po prostu podnieść składkę zdrowotną.

Trzeba się zastanowić, jak ustawić priorytety. Co jest cywilizacyjnym priorytetem w naszym kraju? – pytał i zestawiał ze sobą pytania: Czy priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia obywateli, czy dyskusja o funkcjonowaniu służby zdrowia, o tym, że spada liczba szczepień, że na SOR trafia wielu pacjentów, którzy trafiać nie powinni, czy stawiać strzelnicę w każdym powiecie. – Nie będziemy mieli opieki medycznej na normalnym europejskim poziomie, jeśli nie będziemy mieli więcej pieniędzy na służbę zdrowia – orzekł.

Strajk nauczycieli. Piątek to dzień kolejnych rozmów między rządem a nauczycielskimi związkami. Przypomnijmy, że początkowo głównym postulatem była podwyżka w wymiarze tysiąca złotych. Potem te żądania zostały złagodzone do podwyżki o 30 proc., a finalnie Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych zaproponowały, by wzrost o 30 proc. rozłożyć na dwie raty: 15 proc. od 1 stycznia, 15 proc. od 1 września.
Jacek Żakowski pytał Krzysztofa Kwiatkowskiego również o groźbę strajku nauczycieli i ich żądania płacowe. – Jeżeli mówimy o zawodzie, który powinien się cieszyć jakimś etosem, przyciągać tych, którzy potrafią przekazywać wiedzę, to nie możemy im proponować wynagrodzenia poniżej średniej. Nauczyciel nie może rywalizować pensją z kasjerką w supermarkecie – mówił. Prezes NIK pytany, czy rząd może spełnić postulaty nauczycieli, odpowiedział, że tak pod warunkiem nowelizacji budżetu.Pytany o to, czy mieściłoby się to w limitach wydatkowych, Krzysztof Kwiatkowski ponownie podniósł kwestię priorytetów w wydatkach budżetowych. – Czy priorytetem jest zdrowie i oświata, czy finansowanie tzw. organizacji proobronnych, gdzie te pieniądze były wydawane nieprawidłowo, co pokazaliśmy w kontroli NIK-u. Bo nie można finansować tej samej osoby na dwóch szkoleniach w tym samym czasie, z których jedno odbywa się nad morzem, a drugie w górach – podnosił. Przypomnijmy, że w podsumowaniu raportu dotyczącego organizacji proobronnych z grudnia 2018 roku czytamy m.in.: Najwyższa Izba Kontroli uważa za niecelowe i niegospodarne również finansowanie z budżetu państwa szkoleń strzeleckich dla uczniów klas wojskowych, w których przeznacza się 60 sztuk amunicji na jednego uczestnika oraz bezpłatne udostępnianie amunicji dla organizacji proobronnych (250 sztuk na osobę), w sytuacji gdy liczba dostępnych nabojów na jednorazowe szkolenie żołnierza zawodowego wynosi 6 sztuk.- Sposób wydatkowania środków publicznych w Polsce wymaga radykalnych zmian w różnych obszarach – dodał Kwiatkowski
Źródło: tokfm.pl
Więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24618750,krzysztof-kwiatkowski-prezes-nik-gosciem-poranka-tok-fm.html

Sprawdź także

Nikczemność PiS

Mieliście szansę oddać prawdziwy hołd bohaterce powstania warszawskiego. A tego nie zrobiliście Anna Jakubowska nie …