Strona główna / Szczypta soli / Świat oniemiał

Świat oniemiał

Po latach milczenia, nieukrywanej pogardy dla dziennikarzy chcących się dowiedzieć prawdy o księżach pedofilach, polski Kościół w końcu przeprosił wszystkie ofiary księży dewiantów. Głos zabrał jednak arcybiskup Michalik. Niestety, to nie był lapsus językowy, a filozofia życia i myślenia, którą reprezentuje kościelna prawica. Oto dwie opinie. – Jest jasne, że polski Kościół ma wewnętrzny problem ? powiedział w rozmowie z portalem Gazeta.pl znany watykanista Andrea Tornielli. Arcybiskup wywołał skandal słowami: „Wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe. Często niewłaściwa postawa wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Dziecko lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze drugiego człowieka wciąga”.
Po fali doniesień mediów o przypadkach pedofilii wśród polskich księży Episkopat Polski w bezprecedensowym oświadczeniu potępił te czyny, wystosował przeprosiny wobec ofiar i zapowiedział politykę „zero tolerancji”. Prawdziwą zmianę zaproponował Benedykt XVI – podczas swoich podróży był blisko ofiar, spotykał się z nimi, w swoich wypowiedziach wysyłał jasny przekaz: zmieńcie to, co jest w waszych umysłach. To nie prawo trzeba było zmienić najpierw – trzeba było zmienić myślenie ludzi Kościoła.
– To nie był żaden lapsus. Ksiądz arcybiskup Michalik naprawdę tak myślał i szczerze o tym powiedział ? powiedział Tomasz Nałęcz w Radiu ZET. ? Jeśli ktoś obarcza winą dziecko, że ono prowokuje pedofila, to jest kompletna kompromitacja, absolutny odjazd od rzeczywistości ? krytykował hierarchę doradca prezydenta. Nałęcz stwierdził, że ?znacznie lepiej byłoby gdyby ksiądz arcybiskup nie udawał, że to było przejęzyczenie, że został źle zrozumiany? – Powiedział coś, co moim zdaniem było jego przekonaniem. Powinien się z tego z podniesioną przyłbicą wycofać – ocenił Nałęcz. Dodał, że rozumie opór arcybiskupa przed otwartym przyznaniem się do błędu, bo będzie musiał wtedy wytłumaczyć się z innych swoich wypowiedzi i decyzji.

Sprawdź także

Szmydt na usługach PiS

Tomasza Szmydta powołał w 2018 Zbigniem Ziobro do zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w …