Strona główna / Aktualności / Świece pamięci w oknach

Świece pamięci w oknach

13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Prezydent RP odznaczy działaczy opozycji demokratycznej za zasługi w działalności na rzecz przemian ustrojowych w Polsce. Wieczorem Prezydent RP wraz z Małżonką zapalą w oknie Belwederu świecę na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego oraz z myślą o tych ludziach i krajach, dla ……braku wolności jeszcze się nie skończył. Prezydent zwrócił się do mediów o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy na okładkach gazet, na stronach portali internetowych, w oprawie graficznej programów telewizyjnych. – Wierzę, że ten gest będzie nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar lat 80., lecz pozostanie także ważnym symbolem solidarności z tymi, którzy wciąż muszą zabiegać o swoją wolność – napisał Bronisław Komorowski Prezydent zaapelował także do wszystkich mieszkańców Polski, aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci i nadziei w swoich domach. – Dziś w demokratycznej Polsce , pamiętajmy o tych, którzy walcząc o wolność, zapłacili najwyższą cenę. Wspominajmy również tych, którzy wciąż pragną wolności – zaapelował Bronisław Komorowski.
Prezydent RP objął także Honorowym Patronatem kampanię społeczną ?Zapal Światło Wolności?. – Stanu wojennego nie powinno się świętować, powinno się o nim pamiętać, powinno się czynić przedmiotem głębokiej refleksji zarówno nad przeszłością, jak i teraźniejszością, ale przed wszystkim nad przyszłością wolności w nas samych, wokół nas, wokół Polski ? mówił w ubiegłym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas spotkania z opozycjonistami w Areszcie Śledczym Warszawa Białołęka, gdzie był internowany w 1981 roku. Pamiętając o rocznicy i trudnych czasach PRL-u, prezydent w minionych latach zapraszał do Pałacu opozycjonistów, młodzież, rozmawiał o znaczeniu polskiej wolności z tymi, którzy o nią walczyli i z tymi, którzy mieli szczęście wychowywać się w wolnym kraju.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …