Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

O wojsku ostatnimi czasy pisze się tylko z okazji kolejnej afery, albo tragicznej śmierci żołnierzy na naszych misjach. Może więc i dobrze, że z okazji Święta Wojska Polskiego, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski nadał dziewięciu oficerom stopnie generalskie i admiralskie. Będzie czas na dociekania – kto i dlaczego awansował. – W dniu Święta Wojska Polskiego powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na przyszłości. Historia jest ważna, bardzo ważna, ale przyszłość jest jeszcze ważniejsza. Przyszłość wojska w dużym stopniu będzie kształtowana przez najwyższych dowódców, w tym także przez nowych generałów, których prezydent mianuje w tym roku – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
Na stopień generała dywizji mianowani zostali: generał brygady Janusz ADAMCZAK ? dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu generał brygady Ireneusz BARTNIAK ? dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie generał brygady Leszek SURAWSKI ? szef Zarządu Planowania Operacyjnego ? P3 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Na stopień wiceadmirała mianowany został: kontradmirał Ryszard DEMCZUK ? szef szkolenia Marynarki Wojennej Na stopień generała brygady mianowani zostali: pułkownik Krzysztof MITRĘGA ? dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych pułkownik Wiesław ORKISZ ? zastępca szefa Zarządu Planowania Strategicznego ? P5 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pułkownik Sławomir PĄCZEK ? zastępca szefa Zarządu Planowania Rzeczowego ? P8 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego pułkownik Jarosław WIERZCHOLSKI ? szef Wojsk Rakietowych i Artylerii pułkownik Krzysztof ŻABICKI ? zastępca szefa sztabu Dowództwa Sił Powietrznych. Prezydent jednocześnie w tym samym dniu pożegna dziewiętnastu generałów, którzy zakończyli służbę w minionym roku.
Szef BBN Stanisław Koziej mówił, że nowi dowódcy już w przyszłym roku zaczną funkcjonować w nowym systemie dowodzenia siłami zbrojnymi, startuje reforma tego systemu. – Ta reforma – wyjaśnił Stanisław Koziej – to reforma konsolidacji całego systemu dowodzenia wokół trzech podstawowych funkcji, jakimi są: planowanie strategiczne, dowodzenie ogólne codziennym życiem wojska i dowodzenie operacyjne.
Szef BBN wskazywał, że za te trzy funkcje będą odpowiadały trzy instytucje strategiczne w Wojsku Polskim:
1. Sztab Generalny – odpowiedzialny za planowanie strategiczne, nadzór, kontrolę strategiczną, doradztwo;
2.Dowództwo Generalne – odpowiedzialne za kierowanie codziennym funkcjonowaniem wojska oraz
3.Dowództwo Operacyjne – odpowiedzialne za użycie sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych, zagrożenia.
Drugie fundamentalne wyzwanie – mówił szef BBN – to realizacja nowego programu rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. Szef BBN podkreślił, że dodatkowy uzupełniający program dotyczy marynarki wojennej zakłada zatrzymanie negatywnego trendu w marynarce wojennej i zapewnienie pozytywnego rozwoju. Najważniejsza jednak dla Polski sprawa jest budowa systemu obrony przeciwrakietowej Budowanie obrony przeciwrakietowej jest jednym z głównych zadań Sojuszu Północnoatlantyckiego. W decyzjach z ostatnich dwóch szczytów, przy aktywnym udziale prezydenta Komorowskiego zostały wypracowane i podjęte decyzje o tym, że NATO będzie budowało swój system obrony przeciwrakietowej – mówił minister. – Sojuszniczy system obrony przeciwrakietowej – wyjaśniał gen. Stanisław Koziej – to jest system narodowych wkładów do całego systemu. – NATO składa się z narodowych komponentów – podkreślił. Szef BBN powiedział, że Polska poważnie podchodzi do tego zadania, bo jako państwo graniczne Sojuszu jest szczególnie zainteresowana, aby Sojusz miał taką obronę przeciwrakietowa i stąd jak najbardziej naturalna decyzja o budowaniu własnego wkładu do tego systemu.
Podczas bitwy nad Wisłą, nie zdarzył się żaden cud. Po prostu polski wywiad zdobył dane o ruchach wojsk Tuchaczewskiego. Dzisiaj dojdzie jednak do cudu, jeżeli nasza armia otrzyma pieniądze, aby realizować swoje cele. Nie dziwię się jednak, ze armia musi się bić o pieniądze, bo dziwnym trafem nadal nie potrafi rozmawiać ze społeczeństwem o swoich celach, ale daje doz rozumienia,że tak trzeba. To jednak chyba nie tak.

Sprawdź także

(NIE)zgoda na hałas

Który resort jest właściwy do uregulowania hałasu z imprez masowych. Wystąpienie RPO do premiera Donalda …