Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Symbol godności adwokatów

Symbol godności adwokatów

W sobotę 19 czerwca, o godzinie 10, na skwerku przy ulicy Hejmowskiego, uroczyście zostanie odsłonięty pomnik ku czci adwokatów broniących oskarżonych poznaniaków o udział w buncie, w Czerwcu 1956 roku i innych procesach politycznych.

Największy rozgłos przyniosły poznańskim adwokatom ich wystąpienia obrończe podczas procesów po buncie poznaniaków 28 Czerwca 1956 roku. – Ten pomnik – mówi adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu jest hołdem dla wszystkich innych adwokatów, którzy zgodnie ze swoim sumieniem i niezłomnymi zasadami naszego zawodu bronili oskarżonych także w innych procesach politycznych, jak chociażby podczas stanu wojennego.

Na razie można podziwiać konstrukcję pomnika. A.Reichelt zapewnia,że wykonawcy zdążą na czas.
– Idea powstania pomnika – mówi w A. Reichelt – narodziła się dwa lata temu. Wyłoniła ona się z moich rozmów z nieżyjącym już Maciejem Frankiewiczem, wiceprezydentem Poznania i Ireneuszem Adamskim, byłym dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Ustaliliśmy wspólnie, że w Poznaniu musi powstać pomnik upamiętniający wybitnych adwokatów, którzy zasłynęli w procesach Czerwca 1956 roku, którzy całemu światu udowodnili, że władza ludowa oskarżyła i postawiła przed sądem nie chuliganów i warchołów ? jak mówili ówcześni politycy , ale ofiary komunistycznego reżimu. Pomnik ten ma być też hołdem dla wszystkich innych adwokatów, którzy bronili w innych procesach politycznych.
Mecenasem pomnika jest Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu, którą wsparła Naczelna Rada Adwokacka. Życzliwość wykazali także prokurator Sławomir Twardowski, szef Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu i prokurator Krzysztof Grześkowiak, szef Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, którzy bez zbytnich formalności zezwolili wielkopolskim adwokatom na postawienie pomnika, de facto na terenie należącym do prokuratury. Dziekan A. Reichelt wyraża im za to gorące podziękowanie.
Uroczystość odsłonięcia Pomnika Adwokatów jest jednym z najważniejszych punktów oficjalnych obchodów 54. rocznicy buntu poznaniaków 28 czerwca 1956 roku.
Tak wyglądał Pomnik Poznańskich Adwokatów na 24 godziny przed odsłonięciem…

…a tak ma wyglądać sam pomnik.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …