Szansa na ustawę o biegłych

Szansa na ustawę o biegłych sądowych. Rzecznik pyta MS o szczegóły

Wciąż nie ma całościowej ustawy o biegłych sądowych

  • Po koniec 2023 r. Minister Sprawiedliwości powołał prof. Tadeusza Tomaszewskiego na pełnomocnika ds. biegłych sądowych, 
  • Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra o szczegóły działań pełnomocnika  

Ponad od 8 lat RPO zwraca uwagę Ministerstwu Sprawiedliwości na konieczność kompleksowej ustawy o biegłych sądowych. Resort miał rozpocząć prace nad projektem już w 2015 r., ale jak do dziś projekt nie powstał.

Tak długa zwłoka negatywnie odbija się na rzetelności procesów sądowych, w których znaczenie mają wiadomości specjalne. Sprawa jest także źródłem skarg kierowanych do RPO zarówno przez strony postępowań (na niedostateczną jakość opinii biegłych), jak  i przez samych biegłych (na stawki wynagrodzeń).

Z publicznie dostępnych wiadomości wynika, że pod koniec 2023 r. Minister Sprawiedliwości powołał prof. Tadeusza Tomaszewskiego na pełnomocnika ds. biegłych sądowych, który „będzie opracowywał propozycje, dotyczące statusu i działalności biegłych sądowych oraz przygotowywał wstępne założenia do ustawy o biegłych sądowych”.

Dlatego RPO prosi min. Adama Bodnara o odpowiedź na pytania:

  •  jakie czynności podjął już pełnomocnik w sprawie przygotowania projektu ustawy o biegłych sądowych?
  •  jaki jest harmonogram czynności, jakie pełnomocnik zamierza podjąć w sprawie przygotowania projektu ustawy o biegłych sądowych?
  • czy do przygotowania projektu zaangażowane zostaną jakieś podmioty zewnętrzne (przedstawiciele środowisk akademickich, korporacji zawodowych, organizacji pozarządowych itd.)?; jeśli tak, to jakie?
  • czy poza przygotowaniem projektu ustawy o biegłych planowane są inne działania odnoszące się do ich statusu i działalności?

Sprawdź także

Czy D. Trump trafi do aresztu

Sędzia Juan Merchan prowadzący proces karny Donalda Trumpa w poniedziałek po raz dziesiąty ukarał grzywną …