Strona główna / Aktualności / Szef ETPCz w Belwederze

Szef ETPCz w Belwederze

Bronisław Komorowski przyjął w piątek Prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Sir Nicolasa Bratzy. W trakcie spotkania zwrócono uwagę na znaczenie możliwości składania przez Polaków skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co stanowi realizację praw obywatelskich i służy umacnianiu demokracji w państwie.
Sir Nicolas Bratzy wysoko ocenił realizacje wyroków pilotażowych w zakresie dostosowania prawa polskiego do standardów wynikających z podpisanych przez Polskę konwencji. Jako przykłady podał wyrok w sprawie tzw. mienia zabużańskiego oraz w sprawie wysokości czynszów w budynkach mieszkalnych. Podkreślił jednocześnie, ze Polska jest modelowym przykładem dobrej współpracy z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka co przekłada się na standardy praworządnego państwa.
W spotkaniu uczestniczyli również Andrzej Rzepliński prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Leszek Garlicki sędzia ETPCz oraz Krzysztof Hubert Łaszkiewicz sekretarz stanu KPRP. Sir Nicolas Btratz przyjechał na zaproszenie Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników w związku z jej dwudziestoleciem.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …