Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / T. Komenda wygrywa

T. Komenda wygrywa

Za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu sąd przyznał Tomaszowi Komendzie zadośćuczynienie w kwocie 12 mln zł oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania. Koszty procesu ma pokryć Skarb Państwa.

  • W toku postępowania zgromadzono liczne dowody. Były to przede wszystkim zeznania samego wnioskodawcy, ale przesłuchano także 21 świadków. Dopuszczono dowody z czterech opinii specjalistycznych, przesłuchano biegłych. Wreszcie sąd przeprowadził szereg dowodów z dokumentów – mówił przewodniczący składu sędziowskiego.

Sąd zasięgnął także informacji o 42 wyrokach, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach.
W ocenie sądu zgromadzone dowody „są wiarygodne i nie budzą najmniejszych wątpliwości”.

Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Do śmierci nastolatki doszło w Miłoszycach podczas zabawy sylwestrowej 1996/1997.

Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Był poniżany, bity i maltretowany przez innych więźniów. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo. Nikt nie wierzył, że mężczyzna może być niewinny. Dopiero dodatkowe śledztwo wykazało, że to nie on stoi za zbrodnią miłoszycką.

Ostatecznie Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sąd Najwyższy w 2018 r.
Po wyjściu na wolność mężczyzna domagał się od Skarbu Państwa ponad 18 mln złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia za 18 lat pobytu w więzieniu na podstawie niesłusznego wyroku. Proces w tej sprawie toczył się przed Sądem Okręgowym w Opolu.

W poniedziałek podczas ostatniej rozprawy odbyły się mowy końcowe. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami ze względu na drastyczne szczegóły związane ze sprawą Komendy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło:wp.pl

Sprawdź także

Europa wyklucza neo-KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o usunięciu z szeregów stowarzyszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. …