Strona główna / Szczypta soli / Tako rzecze prokurator

Tako rzecze prokurator

Na internetowej stronie Trybunału Julii Przyłębskiej ukazało się kuriozalne oświadczenie Bogdana Święczkowskiego, sędziego Trybunału, który napisał:

Wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji przekazywanych przez Pana Dariusza Korneluka i „jego ludzi❞ dotyczących okoliczności powołania na prokuratora prokuratury regionalnej i prokuratora prokuratury krajowej Z-cy Prokuratora Generalnego Pana prokuratora Michała Ostrowskiego kategorycznie oświadczam, iż każda decyzja Prokuratora Generalnego o awansowaniu prokuratora na wyższe stanowisko służbowe poprzedzona była moim wnioskiem jako Prokuratora Krajowego (w okresie kiedy sprawowałem tę funkcję) o takie powołanie.
Tak też było w przypadku Pana prokuratora Michała Ostrowskiego i każdego innego prokuratora.
Ewentualne braki w tym zakresie spowodowane mogłyby być tylko obecnie panującym w Prokuraturze Krajowej bałaganem lub też ich usunięciem albo zniszczeniem.

Pomijając specyficzny język i oryginalną składnię, nie bardzo licujące ani z pozycja aktualną (sędzia Trybunału), ani przeszłą (Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy), zastanawia insynuacja zawarta w Oświadczeniu, rzucająca cień na organizację („bałagan”) lub uczciwość („usunięcie albo zniszczenie”) aktualnej Prokuratury Krajowej. Poprosiliśmy prokuratora Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego PK o odniesienie się do zarzutów Bogdana Święczkowskiego.

Michał Ostrowski to ten zastępca Prokuratora Krajowego, który złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak pisała Gazeta Wyborcza,

Razem z pozostałymi zastępcami Prokuratora Generalnego podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Adama Bodnara, Jacka Bilewicza i inne działające z nimi osoby, w związku z bezprawną próbą odwołania Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego i próbą zastąpienia go prokuratorem Jackiem Bilewiczem – zapowiedział w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Prokuratury Krajowej prokurator Michał Ostrowski.

Natomiast Dariusz Korneluk, Prokurator Krajowy w wywiadzie dla Gazety Prawnej powiedział”

[…] chciałbym, by pan prokurator Ostrowski pokazał, na czyj wniosek został on powołany na prokuratora Prokuratury Krajowej.

Według Dariusza Korneluka, były Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał Ostrowskiego na stanowisko z pominięciem byłego już Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Sprawdź także

PiS-PO, jedno zło

Kajetan Jan Wróblewski: Tymczasem na Wschodniej (780/337/72)*. Grochem o ścianę Polska degrengolada W 2015 roku …