Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Talibowie mordują cywilów

Talibowie mordują cywilów

Afganistan: Talibowie torturują i zabijają. „To jest czas wojny”

Sześciu hazarskich mężczyzn zostało zastrzelonych przez talibów, a trzech torturowano aż zmarli – donosi organizacja Amnesty International. Według relacji świadka, jeden mężczyzna został powieszony na własnej chuście i miał wycięte mięśnie ręki. Ciało innego rozerwano pociskami. – Kiedy trwa konflikt, wszyscy umierają. Nieważne, czy masz broń, czy nie. To jest czas wojny – miał odpowiedzieć jeden z bojowników.

Talibowie w Kabulu /AP /East News

Talibowie w Kabulu /AP /East News

Talibowie w ostatnich tygodniach dopuścili się brutalnych tortur i masakr na kilku hazarskich mężczyznach w afgańskiej prowincji Ghazni – przekazała organizacja pozarządowa Amnesty International (AI).

Według relacji świadków do brutalnych incydentów doszło w dystrykcie Malistan we wschodniej prowincji Ghazni. Mieszkańcy wiosek uciekli w góry w momencie nasilenia się walk pomiędzy rządem a talibami. Kiedy wrócili po pożywienie, odkryli, że islamscy bojownicy splądrowali ich domy i przygotowali zasadzkę.

Afganistan. „Trwa konflikt, wszyscy umierają”

Szóstka mężczyzn została zastrzelona a trójkę torturowano aż zmarli. AI przytoczyło relację świadka, że jeden mężczyzna został powieszony na własnej chuście i miał wycięte mięśnie ręki. Ciało innego rozerwano pociskami.

Osoba obserwująca te zbrodnie zapytała talibów, dlaczego dopuszczają się takich okrucieństw na swoich ludziach. – Kiedy trwa konflikt, wszyscy umierają. Nieważne, czy masz broń, czy nie. To jest czas wojny – odparł jeden z bojowników.

Hazarowie to trzecia największa grupa etniczna żyjąca w Afganistanie. Częściowo są pochodzenia mongolskiego i przeważnie wyznają szyicki odłam islamu. Od wieków byli mniejszością prześladowaną w kraju, w którym dominuje sunnizm. Represje dotknęły ich zwłaszcza w czasach rządów talibów w latach 1996-2001.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-afganistan-talibowie-torturuja-i-zabijaja-to-jest-czas-wojny,nId,5431997#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Bohaterowie, ale nieletni

Statusu osoby represjonowanej z powodów politycznych w PRL generalnie nie mogą uzyskać ci, którzy prowadzili …