Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Tańczyły przeciwko przemocy

Tańczyły przeciwko przemocy

Kilkadziesiąt osób pojawiło się na dziedzińcu Urzędu Miasta, aby wziąć udział w akcji One Billion Rising. Akcja organizowana jest od pięciu lat na całym świecie. Poznanianki do tej pory tańczyły między innymi na poznańskim dworcu PKP, na placu Wolności oraz przy Starym Marychu. Tegoroczna edycja akcji została zorganizowana została na dziedzińcu Urzędu Miasta, a zatańczył

również zastępca prezydenta Maciej Wudarski oraz dyrektor gabinetu prezydenta Andrzej Białas. Organizatorki akcji stawiają sobie za cel zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet – Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet.
To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym ok. 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych! Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary – wyjaśniają koordynatorki polskiej akcji.

Sprawdź także

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – …