Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Telewizja w szpitalu bezpłatna

Telewizja w szpitalu bezpłatna

Szpital nie ma prawa podbierać od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie z wyposażenia takiego jak telewizor, czajnik czy szafa. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta i wydał przełomowy wyrok.
Opłaty za korzystanie z telewizora, czajnika czy nawet szafy – taka jest codzienność pacjentów w wielu polskich szpitalach. Skargę do sądu na jeden z takich szpitali złożył Rzecznik Praw Pacjenta.

„Na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali na Pomorzu pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, tj. szafy, telewizora oraz czajnika” – czytamy w komunikacie RPP.
Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że takie praktyki naruszały prawo pacjentów do godności, dlatego „stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom”.

Szpital stosował jeszcze inną niewłaściwą praktykę. Zobowiązywał pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce.
Rzecznik Praw Pacjenta uznał takie postępowanie szpitala za ograniczanie praw pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym pacjentom wszystkie niezbędne leki, w tym także te przyjmowane na choroby przewlekłe. Wyrok jest ostateczny.

Sprawdź także

Tyle euro, ile demokracji

Ursula Von der Leyen podczas posiedzenia Komisji Europejskiej zapoznała resztę komisarzy UE ze wstępną oceną …