Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Teraz ruch prezydenta

Teraz ruch prezydenta

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet i prokurator krajowy Edward Zalewski – to wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa kandydaci na stanowisko prokuratora generalnego. Kandydowało 16 osób: 11 prokuratorów i pięciu sędziów. Ostatecznego wyboru dokona prezydent Lech Kaczyński; ma na to dwa miesiące.

Seremet otrzymał 15 głosów członków KRS, Zalewski – 13 głosów. W głosowaniu brało udział 24 członków KRS. Trzecie miejsce zajęła sędzia Krystyna Mielczarek (członkini KRS), która uzyskała osiem głosów, czwarte miejsce zajął prokurator Zbigniew Woźniak z czterema głosami. Piąty był prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Tadeusz Haczkiewicz, który uzyskał trzy głosy.
Polska Agencja Prasowa ustaliła, że żadnego głosu nie uzyskali prokuratorzy: Jerzy Engelking, Kazimierz Olejnik i Bogdan Święczkowski. Po wyborze z wiadomością o kandydatach przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski i sędzia Ewa Stryczyńska, która jest przedstawicielem prezydenta w Radzie, osobiście udali się do Lecha Kaczyńskiego, by przedłożyć mu wyniki głosowania. „Pan prezydent przyjął tę informację do wiadomości” – oświadczył prezydencki minister Paweł Wypych, nie informując, jaka była reakcja. Nie ujawnił tego także sędzia Dąbrowski.

Sprawdź także

Lex Super Omnia

Apel Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia do przedstawicieli władzy ustawodawczej Stowarzyszenie Prokuratorów …