Strona główna / Moja kancelaria / TK narusza prawo UE

TK narusza prawo UE

Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN i wyroku TSUE – powiedział sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Jak dodał, jest to sprzeczne z prawem europejskim.
W środę Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską przekazał, że do czasu rozstrzygnięcia wniosku ws. sporu kompetencyjnego, wstrzymane zostaje stosowanie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia.
Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski komentując postanowienie Trybunału Konstytucyjnego przyznał, że „nie jest ono zaskakujące”.

Według moich odczuć to postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb SN, a tym samym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli tak, to jest to sprzeczne z prawem europejskim. Nie może być tak, że jakikolwiek trybunał czy sąd krajowy blokuje wykonanie orzeczenia wydanego przez trybunał luksemburski 
  • powiedział Laskowski, dodając, że wstępując do Unii Europejskiej przyjęliśmy jako Polska pierwszeństwo prawa unijnego nad krajowym.
    Każdy sędzia w kraju podejmuje decyzje własne, jest samodzielny. Ja nie mogę mówić sędziom, co powinni robić, a czego nie powinni. Będą musieli to rozstrzygać osobiście
  • zaznaczył.

Sprawdź także

Sposób na TK

Były prezes TK: wszyscy członkowie trybunału powinni zakończyć kadencję. Pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy padły …