Finansowanie pomostowe

TK nie bada orzecznictwa

Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów – powiedziała I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do zapowiedzi skierowania przez premiera Mateusza Morawieckiego wniosku do TK.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller poinformował, że premier Morawiecki zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.

Müller dodał, że premier zwróci się o to, by Trybunał rozpatrzył tę sprawę w pełnym składzie i trybie przyśpieszonym – najszybszym, jaki jest możliwy.

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poproszona o odniesienie się do tych informacji zaznaczyła, że nie ma wiedzy, czego będzie dotyczył ten wniosek. Podkreśliła jednak, że Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów.

Gersdorf pytana o ocenę wydaną w czwartek przez ministra sprawiedliwości i jego współpracownikom mówiącą, że uchwała SN jest nieważna, odpowiedziała: „Wiadomo, że to nie jest po myśli ministra (Zbigniewa) Ziobry i współpracowników, i dlatego się tak denerwują”.

Podkreśliła, że sądy powinny respektować uchwałę, „ale co zrobią, to jest co innego”. „Natomiast zawsze będzie to dawało (uchwała – red.) – kiedyś w przyszłości – podstawę do wzruszenia tych orzeczeń” – powiedziała.
Uchwałę podjęło 59 sędziów

Nienależyta obsada sądu jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie – wynika z czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. Nie ma ona zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, w odniesieniu do której ma zastosowanie do orzeczeń bez względu na datę ich wydania.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-prezes-malgorzata-gersdorf-tk-nie-ma-prawa-wkraczania-w-funk,nId,4287141#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Maraton Pisania Listów AI 2021

DOŁĄCZ DO NAS 29 XI – 12 XII 2021 Maraton Pisania Listów to największa globalna …