Finansowanie pomostowe

TK gwałci prawa człowieka

Światowe media piszą o decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. „To wprowadzenie prawie całkowitego zakaz aborcji w kraju, który już posiadał jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie ” – czytamy na łamach „The New York Times”. Europejska komisarz ds. przestrzegania praw człowieka pisze o pogwałceniu praw kobiet, a wysłannik BBC „zwraca uwagę na starannie wybrany moment do przepchnięcia wyroku”.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2019 roku w naszym kraju wykonano 1 tys. 110 legalnych zabiegów przerwania ciąży – 1074 wykonano dokładnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że ponad 98 proc. przeprowadzanych w Polsce zabiegów zostanie zakazana.

Po ogłoszeniu wyroku upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego głos zabrała Komisarz Praw Człowieka przy Radzie Europy, Dunja Mijatović. Na Twitterze napisała:

Usuwanie podstawy dla niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce jest równoznaczne z łamaniem i pogwałceniem praw człowieka. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza podziemie aborcyjne i wyjazdy za granicę, dla tych, których na to stać i jeszcze większe męki dla wszystkich pozostałych. To smutny dzień dla praw kobiet. 

Sprawdź także

Policja może nadal bić

Żeby biło się lepiej. Nie będziesz miał prawa do adwokata zaraz po zatrzymaniu przez policję”Przepisy …