TK gwałci prawa człowieka

Światowe media piszą o decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. „To wprowadzenie prawie całkowitego zakaz aborcji w kraju, który już posiadał jedne z najsurowszych praw dotyczących aborcji w Europie ” – czytamy na łamach „The New York Times”. Europejska komisarz ds. przestrzegania praw człowieka pisze o pogwałceniu praw kobiet, a wysłannik BBC „zwraca uwagę na starannie wybrany moment do przepchnięcia wyroku”.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2019 roku w naszym kraju wykonano 1 tys. 110 legalnych zabiegów przerwania ciąży – 1074 wykonano dokładnie ze względu na nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że ponad 98 proc. przeprowadzanych w Polsce zabiegów zostanie zakazana.

Po ogłoszeniu wyroku upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego głos zabrała Komisarz Praw Człowieka przy Radzie Europy, Dunja Mijatović. Na Twitterze napisała:

Usuwanie podstawy dla niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce jest równoznaczne z łamaniem i pogwałceniem praw człowieka. Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza podziemie aborcyjne i wyjazdy za granicę, dla tych, których na to stać i jeszcze większe męki dla wszystkich pozostałych. To smutny dzień dla praw kobiet. 

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …