Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Przesłuchać tłumaczkę Tuska

Przesłuchać tłumaczkę Tuska

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Premiera z listem interwencyjnym w sprawie wezwania tłumaczki na przesłuchanie przez prokuraturę. Działanie organów ścigania ma związek z tłumaczeniem przez nią rozmowy, do której doszło wieczorem 10 kwietnia 2010 r między ówczesnym Premierem Polski Donaldem Tuskiem a Premierem Rosji Władimirem Putinem.

Podjęcie decyzji o zwolnieniu z tajemnicy państwowej będzie należało do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z art. 179 kodeksu postępowania karnego osoby zobowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne” lub „ściśle tajne” mogą być przesłuchane co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, tylko po zwolnieniu tych osób od obowiązku zachowania tajemnicy przez uprawniony organ przełożony. To sąd lub prokurator mogą zwrócić się do właściwego naczelnego organu administracji rządowej o zwolnienie świadka od obowiązku zachowania tajemnicy. Jednakże należy podkreślić, że to organy administracji rządowej są ostatecznym dysponentem takiej tajemnicy.

W liście HFPC wskazuje, iż przedmiotowa sprawa może przyczynić się do podważenia zaufania do zawodu tłumacza i zniechęcać do korzystania z jego usług. Istotą zawodu tłumacza jest obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej ze względu na wrażliwość tłumaczonych rozmów oraz dostęp do dokumentów, które nierzadko otrzymuje przed spotkaniem. Przesłuchanie tłumacza powinno być ostatecznością, zwłaszcza w sytuacji, gdy informacje uzyskać można na podstawie innych dowodów.

Apel ludzi myślących
Byli prezydenci, premierzy i ministrowie wystosowali wspólny apel. Powodem jest przesłuchanie Magdy Fitas-Dukaczewskiej, która tłumaczyła rozmowę Donalda Tuska z Władimirem Putinem po katastrofie smoleńskiej.
Magda Fitas-Dukaczewska tłumaczyła rozmowę Donalda Tuska z Władimirem Putinem

Magda Fitas-Dukaczewska tłumaczyła rozmowę Donalda Tuska z Władimirem Putinem (PAP, Fot: Jacek Turczyk)

Prokuratura wezwała na przesłuchanie Magdę Fitas-Dukaczewską, która tłumaczyła rozmowę ówczesnego premiera Donalda Tuska z Władimirem Putinem kilka godzin po katastrofie smoleńskiej. Tłumaczka w rozmowie z Wirtualną Polską przyznała, że „została powstawiono w sytuacji bardzo trudnej zawodowo”. Niepokoju nie kryje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, ale także byli najważniejsi urzędnicy w państwie.

Tłumaczka ma się stawić w prokuraturze 3 stycznia, by zeznawać w śledztwie dotyczącym „zdrady dyplomatycznej” Donalda Tuska. Przypomnijmy, że postępowanie wszczęto z zawiadomienia byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Twierdzi on, że Tusk i Putin zawarli nielegalną umowę dotyczącą śledztwa w sprawie śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i towarzyszącej mu delegacji.

Sprawdź także

10 kłamstw TKPiS

26 sędzi i sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o 10 nieprawdach w wyroku TK …