To jest wojna

Zbigniew Ziobro o polskim sądownictwie: To stajnia Augiasza: – Jestem przekonany, że jeśli dostaniemy mandat wyborczy, to spowodujemy jakościową zmianę w polskim sądownictwie. Tam jest ogromny obszar do zmian, można powiedzieć – stajnia Augiasza – powiedział w Łomży minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W niedzielę Zbigniew Ziobro odwiedził województwo podlaskie. Na spotkaniu z mieszkańcami Łomży chwalił się sukcesami swojego ministerstwa. Wymienił wśród nich reformę prokuratury, instytucję tzw. konfiskaty rozszerzonej jako sposób na walkę z ukrywaniem majątków przestępców. Wspomniał też o karuzelach VAT i odzyskiwaniu pieniędzy z takich oszustw – podaje rmf24.pl za PAP.

Minister sprawiedliwości przyznał, że nie udało się rządowi PiS zrealizować reformy sądownictwa w tej kadencji.

  • Tu niestety nie poszło nam tak, jak byśmy sobie życzyli, na skutek ogromnej wojny, która została, nie tyle nawet nam, ale przy okazji polskim obywatelom, polskiej demokracji, wypowiedziana, przez totalną opozycję w Sejmie, elity sędziowskie, które nie chciały zgodzić się na utratę wpływu i władzy i wreszcie – przez Komisję Europejską i siły europejskie, które zdecydowały się rzucać nam piach w tryby wielkiej reformy, którą przygotowywaliśmy – podkreślił Ziobro.

Minister dodał, że jest „wiele złego” w polskim sądownictwie, są „niesprawiedliwe orzeczenia”, sprawy trwają miesiącami, a wymiar sprawiedliwości jest „nierychliwy”.

  • Ale jestem przekonany, że można zrobić tam też zmiany, które przełożą się na jakość życia Polaków, że będą to zmiany dostrzegalne i odczuwalne przez państwa – stwierdził.

Sprawdź także

Nadal bierzemy w łapę

Jak zwraca uwagę Transparency International dwie trzecie spośród 180 państw objętych badaniem uzyskało wynik poniżej …