Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / To nie była zbrodnia wojenna

To nie była zbrodnia wojenna

Rozmowa z adwokatem Jackiem Relewiczem o wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie uniewinniającego 7 polskich żołnierzy od zbrodni w Nangar Khel. – Czy wojskowy sąd uniewinniając siedmiu polskich żołnierzy od zarzutu złamania polskiego prawa i międzynarodowych konwencji haskich, a tym samem uwalniając ich od zarzutu dokonania zbrodni wojennych, uwzględnił wszystkie argumenty obrony, która od samego początku domagała się uniewinnienia oskarżonych?
-Sąd w bardzo znacznym stopniu uwzględnił argumenty obrońców. Przede wszystkim potwierdził nasze ustalenia, że nie ma żadnych przekonywujących dowodów na to, aby polscy żołnierze dokonali świadomie zbrodni. Takiego dowodu nie było i być nie mogło. Zarzuty popełnienia zbrodni wojennej byłyby zasadny tylko wtedy, gdyby polscy żołnierze wiedzieli, że ostrzeliwują obiekt cywilny i byliby przeświadczeni, że w tym budynku z całą pewnością, znajduje się ludność cywilna, a mimo wszystko zaczęliby taki obiekt ostrzeliwać. Tak nie było. Tutaj nie mieliśmy z działaniami dokonanymi z pełną premedytacją. Doszło do omyłki, jak to na wojnie bywa i w żaden sposób za błąd nie można winić żołnierzy.
-Czy na procesie zaważyły aspekty polityczne całej sprawy?
– W jakiś tam sposób dawało się odczuć polityczne zawirowania, ale uważam, że sąd wojskowy w Warszawie doskonale sobie z tym poradził, koncentrując się na aspektach prawnych. Analizował tylko fakty, a nie polityczne uwarunkowania, a te były, jak się okazuje nie tylko w przeświadczeniu adwokatów, jednoznaczne. W ich wyniku siedmiu polskich żołnierzy, oskarżonych o dokonanie zbrodni podczas działań wojennych w Afganistanie, zostało uniewinnionych.
– Czy prokuratura złoży apelację do wyroku?
– Na to musi odpowiedzieć oskarżyciel publiczny. Sądzę, prywatnie, . ż prokuratura, chociażby w części, będzie starać się zaskarżyć orzeczony wyrok. Odpowiedź na to pytanie przyniesie czas.

Sprawdź także

Bardzo zła gra

Orzeczenie TK kontra wyrok TSUE. Prof. Łętowska nie ma wątpliwości. „Bardzo zła gra” Trybunał Konstytucyjny …