Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / To niedopuszczalne

To niedopuszczalne

Kochamy naszych polskich przyjaciół i nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że władza może popełnić takie błędy. To nienormalne – powiedziała w rozmowie z TVN24 dziekan Paryskiej Rady Adwokackiej Marie-Aimée Peyron. Komentowała przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym – Zasada każdego państwa prawa i każdej demokracji to niezależność władzy sądowniczej i sędziów. Trzeba więc ustalić, kto rozlicza sędziów. We Francji to Najwyższa Rada Sądownictwa skomponowana przede wszystkim z sędziów, adwokatów, na której czele stoi prezydent – opowiedziała dziekan. Wyjaśniła, że prezydent jest jednym z członków Rady, ale wszyscy inni członkowie to sędziowie, którzy są niezależni.
Czy projektowane przepisy są odzwierciedleniem przepisów francuskich. Nie podoba się Francja? Nie podoba się Europa? Vive La France Vive l’Europe” – napisał wiceminister Kaleta na Twitterze. – Nie, to nieprawda. Przede wszystkim w demokracji istnieje podstawowa zasada: wolności słowa, wolności opinii i wolności manifestowania – odpowiedziała dziekan. Ta zasada obowiązuje również francuskich sędziów. Wyjaśniła, że „każdego obowiązuje zasada bezstronności i że w demokracji nieakceptowalna jest sytuacja, w której sędzia nie jest niezależny”. „Nie jest rolą prokuratorów donoszenie na sędziów” Jest rzeczą… czytaj dalej » – Sędzia we Francji ma pełne prawo do bycia członkiem związków zawodowych, może też oczywiście wypowiadać się w sprawie projektu ustawy czy tekstów. Nasi sędziowie nie mają żadnych hamulców, by wskazać Ministerstwu Sprawiedliwości, gdy pojawia się problem zawodowy w wykonywaniu ich obowiązków, czy problem w tekście prawa – podkreśliła dziekan. Peyron przypomniała, że we Francji w związku z niektórymi ustawami sędziowie i prokuratorzy protestowali na ulicach, pokazując, że są przeciwni projektom rządowym. – Wolność słowa to absolutna podstawa demokracji. To także podstawowa zasada dla sądów – muszą móc być niezależne. Nawet nie muszą móc być, tylko po prostu muszą być – zaznaczyła Peyron. „Atak na niezależność sprawiedliwości”
Źródło:(http://www.tvn24.pl) tam też cała rozmowa

Sprawdź także

Europejski sędzia, to ja

Nie mam się czego wstydzić. Czuję się sędzią europejskim, znam orzeczenia trybunałów luksemburskiego i strasburskiego. …