Strona główna / Moja kancelaria / To prawdziwa reforma

To prawdziwa reforma

Komisja Europejska dokonała bardzo jasnej oceny zmian, dlatego zdecydowaliśmy się odblokować te pieniądze – powiedziała w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Jourova: tak naprawdę nie tak wiele było do zrobienia

Do tej kwestii odniosła się w rozmowie z korespondentem TVN24 Maciejem Sokołowskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. – Mamy szczególny dzień, ponieważ Komisja Europejska uznała plan działań Polski, który zawiera bardzo ważne warunki dla odblokowania Funduszu Odbudowy. To znaczy, że jesteśmy w stanie wypłacić 6,3 miliarda z całościowej liczby niemalże sześćdziesięciu miliardów euro – powiedziała.

Jak podkreślała, „były bardzo jasne warunki porozumienia między Komisją Europejską a Polską z bodajże lipca 2022 roku”. – Co doprowadziło do tej decyzji? Przede wszystkim jest to reforma reżimu dyscyplinarnego dla sędziów i po drugie wykorzystanie tak zwanego Arachne (narzędzia do analizy danych, promowanego przez KE, które pomaga w identyfikacji projektów realizowanych z wykorzystaniem unijnych funduszy, potencjalnie narażonych na ryzyko nadużyć finansowych – red.) – wskazywała.

Źródło:tvn24.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …