Strona główna / Temat Tygodnia / To trzeba koniecznie zobaczyć

To trzeba koniecznie zobaczyć

Poznańska premiera 24 stycznia w kinie Muza o godzinie 19.30. Amnesty International patronuje filmowi „5 rozbitych kamer”, który 25 stycznia wchodzi do polskich kin. W kilku miastach Polski odbędą się również pokazy przedpremierowe i dyskusje o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Palestyński rolnik, Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. „5 rozbitych kamer” to kandydat do Oscara i zwycięzca aż 3 nagród na PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL w 2012 roku, w tym nagrody głównej Millennium i wyróżnienia w konkursie Amnesty International. Emad mieszka w Bil’in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu.
Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada, Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny.
Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. „5 rozbitych kamer” to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikatowe zdarzenia z historii żydowsko – palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
W dniach 22-24 stycznia odbędą się przedpremierowe pokazy specjalne oraz towarzyszące im dyskusje „Życie w cieniu muru – czy kamera może być narzędziem wyzwolenia? Oblicza konfliktu izraelsko-palestyńskiego” z udziałem zaproszonych gości i towarzyszące im pokazy palestyńskich animacji PALIMATON.

Sprawdź także

Walka cywilizacji

Marszałek Witek mówi o wojnie cywilizacji i problemach przemysłu. Branża: to absurd Marszałek Sejmu Elżbieta …