Strona główna / Nieruchomości / To wzór dla wszystkich

To wzór dla wszystkich

Podczas obchodów 85-lecia Palestry w Wielkopolsce, między innymi dzięki Pana zaangażowaniu, jako ówczesnego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu powstał okolicznościowy dodatek do jednej z poznańskich gazet, dzięki któremu po raz pierwszy poznaniacy dowiedzieli się o świętym Ivo.

Bardzo Panu wówczas zależało, aby postać tego XIII-wiecznego prawnika z Francji, pojawiła się nas łamach dodatku. Dlaczego?
Adwokat Zenon Marciniak, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej: – święty Ivo jest postacią bardzo mało znaną, nawet wśród prawników, nawet wśród adwokatów, chociaż wykonywał ten właśnie zawód w średniowiecznej Francji. Ja osobiście dowiedziałem się o takim świętym, o patronie prawników, na jednym ze zjazdów Adwokatury, bodajże we Wrocławiu i dopiero wówczas poznałem nieznane dla mnie fakty z życia tej wspanialej osobowości.
Moim zdaniem to bardzo ważne, aby samorządy zawodowe, zwłaszcza prawnicze, związki, obrały sobie jako patrona postać, z którym można utożsamiać się nieomal w całości, bez wahania propagować pewne ideały i zasady; a te które wdrażał w życie Ivo ? między innymi pomoc ubogim, dzięki którym został świętym są ważne i dla współczesnych prawników.