Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / To złe orzeczenie

To złe orzeczenie

Nie jest to dla mnie zaskoczenie, to było oczywistym, że taki wyrok zapadnie. Z poprzednich rozpraw, szczególnie ostatniej, można to było wyczytać, kiedy atak skierowany był w kierunku przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy chcieli wykazać, że nie ma żadnego sporu czy konfliktu między zapisami Konstytucji a prawem europejskim – mówi Wirtualnej Polsce sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

 Podkreśla, że „istotą sporu nie jest ustalenie hierarchii ważności obu praw: Konstytucji czy prawa Unii Europejskiej. – Tu chodzi o kwestie pierwszeństwa w konkretnej sytuacji – wskazuje sędzia.

– To jak wyważanie drzwi, bo przecież ani trybunał luksemburski, ani strasburski nie mają żadnego tytułu do badania polskiej Konstytucji – przypomina Hermeliński.

– To z gruntu złe orzeczenie. Kolejny etap na drodze unicestwiania przepisów traktatowych – ocenia czwartkowy wyrok TK sędzia Hermeliński, przypominając, że nie można pomijać art. 7 i 9 Konstytucji, które mówią o poszanowaniu prawa międzynarodowego.

Sprawdź także

PiS unieważnia ETPC

W środę Trybunał mgr Przyłębskiej ma wyłączyć Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek Zbigniewa Ziobry jest …