Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Tour de Konstytucja finiszuje

Tour de Konstytucja finiszuje

Bus Tour de Konstytucja w tym tygodniu objechał południową Polskę. Gościł m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Nowym Targu, Oświęcimiu, Jordanowie i Nowym Sączu. A już w następną sobotę finał. Siedemdziesiąty przystanek Tour de konstytucja będzie miał miejsce w Warszawie.

13 sierpnia w deszczowym Krakowie, na Placu Szczepańskim odbyła się debatą z udziałem prawników mających na celu przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej.  Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie już kolejny raz była współorganizatorem wydarzenia.

Na przystanku w Oświęcimiu 14 sierpnia, w rozmowie o ochronie środowiska, poprowadzonej przez  Danutę Przywarę, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, udział wzięli: adw. Krzysztof Drewniak,  sędzia Joanna Hetnatowicz-Sikora, sędzia Waldemar Żyurek, prok. Mariusz Krasoń, r.pr. Wojciech Paprzyca.

Przystanek w Bielsku-Białej 14 sierpnia odwiedzili: Danuta Przywara, sędzia Waldemar Żurek, Olgierd Łukaszewicz oraz adw. Krzysztof Stec, dziekan ORA w Bielsku-Białej. Wraz z mieszkańcami zastanawiali się nad tym, co by było gdyby prawa nie było? W swoim wystąpieniu adw. Krzysztof Stec podkreślił, że Tour de Konstytucja wypełnia lukę w edukacji prawnej społeczeństwa. Podkreślił rolę adwokatów w obronie Konstytucji.

W Nowym Targu, 17 sierpnia, rozmawiano o godności zapisanej w art. 30 Konstytucji, debatę poprowadziła Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w której udział wzięli: sędzia Michał Wójcik, adw. Michał Kołodziejski, prok. Aneta Hładki, r.pr. Mirosław Wróblewski. Adwokaturę reprezentował adw. Aleksander Gut, dziekan ORA w Krakowie.

W Nowym Sączu, 18 sierpnia, prawnicy rozmawiali o ochronie środowiska. Czy przepisy zawarte w Konstytucji, ustawach i prawie międzynarodowym dotyczące ochrony środowiska faktycznie dostatecznie zabezpieczają przyrodę? Dlaczego postępowania administracyjne czy sądowe tak długu trwają?

Najbliższe przystanki Tour de Konstytucja:

  • 20 sierpnia godz. 12.00 Krosno, Plac Konstytucji 3 Maja
  • 20 sierpnia godz. 17:30 Jasło, Rynek płyta główna
  • 21 sierpnia godz. 10:30 Przemyśl, Rynek
  • 21 sierpnia godz. 15:00 Sanok, Plac Harcerski
  • 23 sierpnia godz. 11:30 Jarosław, Rynek
  • 24 sierpnia godz. 16.30 Chełm, deptak na ul. Lwowskiej
  • 27 sierpnia godz. 14.00 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki

Podczas przystanków mieszkańcy miast rozmawiają z prawnikami o Konstytucji, wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, a także o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE.

W projekt zaangażowani są adwokaci i aplikanci adwokaccy. Logo Adwokatury Polskiej obecne jest  na każdym z przystanków.

Organizatorem Tour de Konstytucja jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej w projekt zaangażowana jest Komisja Wizerunku NRA.

Trasa TdK, która rozpoczęła się 4 czerwca w Słupsku, obejmie kilkadziesiąt miejscowości i potrwa 84 dni.

Trasę można śledzić na stronie https://tour-de-konstytucja.pl/ i na social mediach.

Tagi: tourdekonstytucja, nra, konstytucja

Sprawdź także

Co 12-latek sądzi o sexie

Kontrowersyjne pytania w ankiecie dla uczniów podstawówek. MEiN odpowiada Rzecznikowi Jak często upijasz się alkoholem, …