Prace Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury po ogłoszeniu stanowiska Komisji Weneckiej w dniu 14 października 2024 r.
– Krok po kroku wypracowujemy reformę, na jaką zasługują polskie sądy. Zrobimy wszystko, żeby to był czas liczony w tygodniach. Tygodniach tego roku – mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes #Iustitiii i Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury dla portalu Rzeczpospolita.pl.
– Wskazówki Komisji Weneckiej weźmiemy pod uwagę. Przede wszystkim jednak uwzględnimy kontekst konstytucyjny oraz obowiązujące nas orzeczenia sądów krajowych i europejskich – dodaje.
W projekcie komisji utrzymany został ustawowy podział tzw. neosędziów na grupy.
– Legalna Krajowa Rada Sądownictwa podejmowałby decyzję o tym, do której grupy należy dany neosędzia. Tym samym chcemy dać zadość wskazówkom Komisji Weneckiej, która twierdzi, że każdy neosędzia powinien być oceniany indywidualnie – zaznacza sędzia Markiewicz.
Komisja kodyfikacyjna zakłada możliwość odwołania się od takiej decyzji KRS.
– Wstępnie zakładamy, że odwołania te trafiałyby do Sądu Najwyższego. Stanowiłoby to postulowaną przez Komisję Wenecką, kontrolę sądową – wskazuje.
Komisja wyklucza też unieważnienie wyroków tzw. neosędziów. Jak podkreśla Markiewicz, aby zachować stabilność systemu prawnego, orzeczenia wydane przez neosędziów powinny pozostać co do zasady w mocy.
Artykuł: Rzeczpospolita.pl