Strona główna / Szczypta soli / Tryb wyborczy cały rok

Tryb wyborczy cały rok

W przedwyborczej konfrontacji Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim 1:0 dla szefa partii rządzącej. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł wczoraj, że PiS ma przeprosić PO za nieprawdziwe wypowiedzi na temat kampanii informacyjnej ,,Polska w budowie”. Bulwarówki traktują rozprawy jak mecz. Nie wnikam w racje stron. Chciałbym, aby w takim tempie były rozpatrywane i inne sprawy. Sąd aby wydać wyrok, musiał poznać i rozstrzygnąć argumenty stron. Okazuje się, że nie było potrzeby wzywania świadków, biegłych, dodatkowych ekspertów. Sąd sam potrafił po lekturze pism procesowych uznać, kro ma rację. Stanowisko sądu okręgowego ?sprawdzi? oczywiście sąd apelacyjny, o ile PiS takową złoży, ale tempo pracy sądu jest naprawdę zachwycające.
Czy zatem tryb wyborczy nie mógłby być stosowany w sprawach cywilnych, rodzinnych i prostych karnych. Gdzie często,gęsto,nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrok zapadł podczas jednego posiedzenia.Czy to sa tylko marzenia?

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …

Strona główna / Szczypta soli / Tryb wyborczy cały rok

Tryb wyborczy cały rok

Polska zgodnie z nową świecką tradycją przegrywa kolejne sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, ponieważ europejscy sędziowie nie mogą pojąć jak procesy mogą ciągnąć się latami. Doświadczenia z kampanii wyborczych dowodzą jednak, że sędzia jak musi to może sprawę i rozpoznać w ciągu doby.

Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak ekspresowe tempo rozpoznawania spraw sądowych, jak w trybie wyborczym , zostało przeniesione na wszelkie inne sprawy. W końcu sędziowie to nie żółtodzioby i potrafią po lekturze akt i wysłuchaniu stron procesowych podjąć decyzję.
Dopiero w sytuacji kiedy zgodnie z Konstytucją RP obywatel będzie miał zapewnione realne prawo do rzetelnego, a przede wszystkim uzyskania wyroku w rozsądnym terminie, będzie można porozmawiać publicznie o ekonomicznych czyli finansowych aspektach tego zawodu.
Nie sądzę, aby sędziowie zarabiali za mało, nie dziwi jednak, że chcą więcej. Skoro jednak potrafią działać jak błyskawica w trybie wyborczym, to co stoi na przeszkodzie, aby im się chciało chcieć podczas rutynowych procesów. Tego właśnie życzę wszystkim Czytelnikom naszego portalu w nadchodzącym 2011 roku.

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …