Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał w ostatecznym orzeczeniu ws. środków tymczasowych swoją decyzję o zawieszeniu przepisów o Sądzie Najwyższym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej /Alexandre MARCHI /Agencja FORUM
Tym samym Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.
Reklama
Wyrok ogłosiła Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów, potwierdzając tym samym wstępnie postanowienie wiceprezes Trybunału z października.
Polska wprawdzie wprowadziła zmiany do ustawy, ale brakuje jeszcze podpisu prezydenta. W świetle prawa obowiązuje więc ustawa, którą Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału.
Sprawa przed TSUE
Trybunału Sprawiedliwości UE podjął w październiku decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W ten sposób przychylił się w pełni do wniosku KE w tej sprawie. Trybunał chciał m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów.
Nie była to jednak decyzja ostateczna. W listopadzie w Luksemburgu odbyła się rozprawa w tej kwestii, na której Polska i KE przedstawiły swoje argumenty w sprawie. KE przekonywała, że niezbędne jest zawieszenie przepisów do czasu wydania ostatecznego wyroku, a Polska argumentowała, że nie ma do tego przesłanek.
W poniedziałek zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Trybunał poinformował, że uwzględnił złożony przez Komisję Europejską wniosek o zastosowanie środków tymczasowych
Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-jest-ostateczny-wyrok-tsue-ws-zawieszenia-przepisow-o-sn,nId,2736230#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox