Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Turcja więzi obrońców praw człowieka

Turcja więzi obrońców praw człowieka

Sekretarz Generalny Amnesty International Salil Shetty spotkał się we wtorek z Wysoką Przedstawicielką UE Federicą Mogherini, która następnie odbyła rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlütem Çavuşoğlu. Sekretarz apelował o wywieranie wpływu na tureckie władze, domagając się uwolnienia aresztowanych w Turcji obrońców i obrończyńpraw człowieka. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Dyrektorka Amnesty Idil Eser, prezes Taner Kiliç oraz 7 obrońców praw człowieka przebywa w areszcie tymczasowym. Wobec dwóch kolejnych aktywistów władze wystosowały nakaz aresztowania. Musimy działać! Każdego dnia ci ludzie ryzykują swoje własne bezpieczeństwo, by bronić innych. Zabierają głos w sprawie wolności, sprzeciwiają się niesprawiedliwości i walczą o równe traktowanie w Turcji.
TERAZ TO ONI POTRZEBUJĄ TWOJEJ POMOCY!
Turecki sąd pozbawił wolności dyrektorkę Amnesty International w Turcji Idil Eser oraz 7 innych obrońców praw człowieka zaledwie kilka tygodni po aresztowaniu prezesa Tanera Kiliça. Wobec 2 kolejnych obrońców władze wydały nakaz aresztowania. Uwięziono ich dokładnie wtedy, kiedy są najbardziej potrzebni: gdy niezależne media są uciszane, zabieranie głosu jest ryzykowne, a ludzie żyją w strachu. Każdy kolejny dzień ich aresztu naraża ludzi, których bronili, na naruszenia ze strony tureckiego rządu. Żadna z tych osób nie zrobiła nic złego. Tanera niesłusznie oskarżono o członkostwo w ?Organizacji Terrorystycznej Fethullaha Gülena?, a Idil i innych obrońców uwięziono z powodu bezpodstawnych podejrzeń o ?popełnienie przestępstwa w imieniu organizacji terrorystycznej nie będąc jej członkiem?.
Są to absurdalne i nie poparte dowodami oskarżenia. Tureckie władze muszą natychmiast uwolnić aresztowanych obrońców praw człowieka i zaprzestać ?polowania na czarownice?. Nie przestaniemy działać dopóki nie będą wolni. Dołącz do nas i podpisz petycję. Obrońcy praw człowieka, którzy przebywają obecnie w areszcie tymczasowym lub są ścigani nakazem aresztowania to: Idil Eser (Amnesty International), Günal Kurşun i Veli Acu (Human Rights Agenda Association), Özlem DalkÄąran (Citizens? Assembly), Ali Gharavi (konsultant ds. IT) i Peter Steudtner (trener), Nalan Erkem (Citizens? Assembly), Ä°lknur Üstün (Women?s Coalition), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association) i Şeyhmus Özbekli (Rights Initiative).
Na stronie AI można podpisać petycję domagającą się zaprzestania ścigania i uwolnienia wszystkich 11 obrońców i obrończyń praw człowieka w Turcji!

Sprawdź także

W TKPiS wyroki piszą biegli

GazetaPrawna.pl poinformowała,że TK pyta eksperta o wyrok TSUE. Za sporządzenie ekspertyzy zapłacił 5 tys. zł. …