Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Tydzień mediacji

Tydzień mediacji

Po raz drugi w Polsce 15 października 2009 obchodzony był jako Międzynarodowy Dzień Mediacji pod patronatem ministra sprawiedliwości. O mediacji przez całe lata było głucho. Teraz zaczyna to się zmieniać. W sądach można otrzymać listy mediatorów. Szkopuł w tym,że mało kto się o nie dopytuje. Przez cały tydzień rozdawano w sądach i prokuraturach materialy informacyjne.

Mediacja jest pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów, zmierzającym do zawarcia ugody i pojednania się stron konfliktu. Jej przeprowadzenia jest dobrowolne, zależy od woli zainteresowanych stron. Mediacje prowadzi się przy udziale osoby trzeciej, osoby neutralnej wobec stron i konfliktu, czyli mediatora. Jego zadaniem jest pomoc w przebiegu negocjacji i w wypracowaniu kompromisu. Instytucja mediacji stosowana jest w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych, nieletnich i karnych.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Mediacji 15 października 2009 roku odbyło się zorganizowane przez Prokuraturę Apelacyjną i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu seminarium poświęcone tej instytucji. W seminarium udział wzięli prokuratorzy i mediatorzy oraz przedstawiciele instytucji pozarządowych zajmujących się mediacją. Przez cały tydzień od 12 do 16 października 2009 roku w siedzibie prokuratur poznańskich dostępne były materiały informacyjne związane z instytucją mediacji. Podobne materiały rozdawano w siedzibach poznańskich sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji wydało okolicznościowy ?Kurier mediacyjny?, w którym zawarto podstawowe materiały o instytucji mediacji. Warto wiedzieć, że i w sądach i prokuraturach istnieją listy mediatorów, ale faktem tez jest, że liczba przeprowadzonych mediacji jest nikła. Być może leży to w ?polskim? charakterze, że zamiast ugodzić się z pomocą mediatora, wolimy, aby spór rozpoznał sąd. Po raz pierwszy od lat o mediacji było naprawdę głośno i być może system dochodzenia do kompromisu bez udziału przedstawicieli Temidy wejdzie na stałe do naszych obyczajów.

Sprawdź także

Co może policja w szpitalu

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę kobiety, wobec której – po zażyciu przez nią tabletki poronnej …