Na wtorek 22 września zaplanowano posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej, natomiast w środę 23 września spotkanie rady Europejskiej. Amnesty International wzywa przywódców państw Unii Europejskiej do głębokiej reformy polityki migracyjnej. Państwa członkowskie, w tym Polska, powinny między innymi dbać o rozwijanie bezpiecznych i legalnych dróg dotarcia do Unii Europejskiej, wspierać procesy relokacji, a także zwiększyć wsparcie finansowe, techniczne i operacyjne dla państw, przez których granice uchodźcy i migranci docierają do Unii Europejskiej.Szczegółowe rekomendacje znajdują się w liście skierowanym dzisiaj do Premier Ewy Kopacz. Podczas zbliżających się posiedzeń polski rząd ma szansę przyczynić się do przyjęcia rozwiązań, które zapewnią ochronę praw uchodźców i będą adekwatne do rozmiarów trwającego kryzysu uchodźczego.
Stanowisko HFPC w sprawie sytuacji uchodźców w Europie
HFPC wydała stanowisko na temat sytuacji uchodźców w Europie. ?Polska w odpowiedzi na kryzys powinna stworzyć skuteczny i przyjazny uchodźcom system azylowy? ? podkreśla w swoim stanowisku HFPC. W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z gwałtownym zaostrzaniem się kryzysu uchodźczego w Europie. Jest to związane z zamykaniem przez władze państw europejskich kolejnych szlaków migracyjnych. Osoby, które uciekły przed konfliktami i prześladowaniami, korzystają z coraz bardziej niebezpiecznych przepraw lądowych i morskich. Państwa Unii Europejskiej starają się wspólnie znaleźć rozwiązanie tego problemu. W tej sytuacji pojawia się pytanie o stanowisko Polski wobec kryzysu. Do tej pory Polska zadeklarowała przyjęcie tylko dwóch tysięcy uchodźców. W opinii HFPC powinniśmy przyjąć nie tylko więcej uchodźców, ale również zapewnić im lepsze warunki. ?Polska od ponad 20 lat przyjmuje uchodźców z całego świata. Nie jest to zatem nowe zjawisko. Powinniśmy jednak zadbać o odpowiednie warunki pobytu tych cudzoziemców w Polsce oraz zapewnić im możliwość integracji z polskim społeczeństwem? ? podkreśla Maja Łysienia, koordynator Programu Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów HFPC. Stanowisko HFPC jest dostępne na jej stronie internetowej
Sprawdź także
Wpływy Mińska i Moskwy
Podsumowanie dotychczasowych prac Komisji do spraw wpływów rosyjskich i białoruskich Publikujemy podsumowanie dotychczasowych prac Komisji …