Strona główna / Aktualności / Tysiące protestów wyborczych

Tysiące protestów wyborczych

Do Sądu Najwyższego do tej pory trafiło prawie 6 tysięcy protestów wyborczych. Jeszcze w poniedziałek było ich blisko 3,5 tysiąca. Część protestów do SN została dostarczona przez Pocztę Polską, pisma cały czas przysyłają placówki dyplomatyczne.

– Protestów będzie jeszcze więcej, ich liczba może przekroczyć 10 tys, bo cały czas dochodzą jeszcze do Sądu Najwyższego, chociażby zza granicy – mówi Wirtualnej Polsce sędzia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW.

Jak tłumaczy Hermeliński, Sąd Najwyższy ma 21 dni od daty ogłoszenia wyników wyborów na podjęcie uchwały o ważności lub nieważności wyborów. Musi to zrobić najpóźniej do piątku 3 sierpnia. – Gdyby zdarzyło się, że Sąd Najwyższy nie zdąży do tego czasu, to wybory powinny zostać powtórzone. Myślę jednak, że z dotrzymaniem terminu nie będzie problemu, chociaż protestów wyborczych jest dużo – mówi Hermeliński – Teraz w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest około 20 osób – dodaje.

***

Na pewno do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 3,4 tys. protestów wyborczych, ale z uwagi na dużą liczbę protestów, które cały czas wpływają za pośrednictwem poczty, trudno obecnie podać szacunkowe dane – przekazał w poniedziałek po południu zespół prasowy SN.

W poniedziałek do Sądu Najwyższego pocztą wpływały kolejne protesty wyborcze. – Z uwagi na ich dużą liczbę, biuro podawcze sądu nie jest w stanie podać nawet szacunkowych danych. Dziś na biuro podawcze dotarło sześć worków pocztowych z protestami – powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Jak dodał, odnotowany do godz. 16 w poniedziałek wpływ protestów przekroczył 3,4 tys., zaś w repertorium zarejestrowanych zostało ponad 2,7 tys. protestów wyborczych. Jeszcze jednak w piątek SN informował, że wiele kopert z protestami wyborczymi oczekuje dopiero na otwarcie i już obecnie mamy do czynienia z kilkunastokrotnie większym wpływem protestów niż przy poprzednich wyborach.
Źródło:polsatnews.pl

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …