Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Tzw. TK łamie prawo

Tzw. TK łamie prawo


Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wywołuje wielkie emocje. „Zakaz aborcji w Polsce to atak na prawa kobiet i na podstawowe prawa człowieka” – przekazują we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Komisji Praw Kobiet i Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego.
„W Polsce króluje mizoginizm. Przeforsowany przez polski rząd faktyczny zakaz aborcji bezpośrednio ingeruje w autonomię i fizyczną integralność kobiet. Jest to atak na prawa podstawowe i prawa człowieka, który powinien być nie do pomyślenia w liberalnej demokracji w 2021 roku” – pisze w swoim stanowisku Evelyn Regner, przewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnien

Europosłanka z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów przypomina, że Parlament Europejski „wielokrotnie domagał się, aby prawo do samostanowienia o własnym ciele zostało zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i aby fundusze UE były powiązane z kryteriami opartymi na rządach prawa”. „Musimy przeciwstawić się takim atakom na podstawowe prawa człowieka w sercu Europy” – dodaje Regner.

Uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji krytykuje także przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. I oświadcza, że pilnie należy „zająć się atakami na praworządność, demokrację i prawa podstawowe w Polsce”.

„Niezawisłość sądów w Polsce nie jest już gwarantowana, czego dowodzi ten wyrok w sprawie praw kobiet do aborcji. Prawo kobiety do podejmowania decyzji o własnej ciąży bez narażania się na łamanie prawa nie powinno być niezgodne z konstytucją w żadnym kraju Unii Europejskiej” – przekonuje Juan Fernando Lopez Aguilar z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Tegoroczne strajki kobiet wybuchły po informacji o publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Uzasadnienie decyzji ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego opublikował po ponad trzech miesiącach. – Publikacja uzasadnienia wyroku TK to sytuacja bez precedensu. To tak, jakby TK tłumaczył się przed rządem z tego, co robi i dlaczego. To wszystko jest postawione na głowie. To upadek Trybunału Konstytucyjnego – mówił Wirtualnej Polsce konstytucjonalista prof. Marcin Matczak.

Sprawdź także

PiSIzby SN, to nie sądy

Dwoje sędziów zostało pozbawionych prawa do rzetelnego procesu, bo orzeczenia w ich sprawach wydała Izba …