Strona główna / Aktualności / Uchwała Sejmu i Verkhownej Rady

Uchwała Sejmu i Verkhownej Rady

Posłowie przyjęli Uchwałę zawierającą ?Deklarację Pamięci i Solidarności? Polski i Ukrainy – Działając zgodnie z duchem strategicznego partnerstwa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą ? posłowie przyjęli dziś wspólną dla Sejmu RP i Verkhownej Rady Ukrainy Uchwałę z ?Deklaracją Pamięci i Solidarności?. Izba upamiętniła tym samym ofiary agresji i okupacjiobu krajów przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny ZSRR. – Wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą ?Deklarację Pamięci i Solidarności?, aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość ? czytamy w uchwale. (…) Pakt Ribbentrop ? Mołotow z 23 sierpnie 1939 roku zawarty pomiędzy dwoma totalitarnymi reżimami ? komunistycznym Związkiem Sowieckim i nazistowskimi Niemcami doprowadził do wybuchu II wojny światowej ? napisano w Deklaracji. W dokumencie tym podkreślono też datę 17 września 1939 roku ? kiedy do okupanta niemieckiego na ziemiach polskich dołączył okupant sowiecki (…) – Wydarzenia te, których konsekwencją był także traktat zawarty w Jałcie w 1945 roku, rozpoczęły trwający pół wieku nowy etap zniewolenia całej Europy Wschodniej i Środkowej ? czytamy.
W uchwale ? oprócz przypomnienia tragicznej historii z czasów II wojny światowej i okresu komunistycznego – potępiono również współczesne wydarzenia i agresywną politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej w stosunku do Ukrainy. (…) Łamanie podstawowych norm prawa międzynarodowego oraz układów zawartych z Ukrainą, niestosowanie się Rosji do postanowień oraz prowadzenie hybrydowej wojny informacyjnej stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa całej Europy. Jednocześnie Sejm podkreślił zaangażowanie Polski w działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie i przywrócenia jej integralności terytorialnej. – Wzywamy narody całej Europy, aby pamiętały o przyczynach i skutkach II wojny światowej oraz by podjęły wspólny wysiłek w celu ochrony bezpieczeństwa i wolności ? napisano w przyjętej Deklaracji.

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …