Oto nowe fakty w sprawie Asi Bibi, która została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Islamabadzie. Była skazana na śmierć za bluźnierstwo. Jednak pomimo wyroku sądu, kobieta nie może opuścić kraju. Co więcej, z Pakistanu uciekł jej prawnik.
Sprawa Asi Bibi podzieliła Pakistan
Pod koniec października pakistański sąd uniewinnił chrześcijankę Asię Bibi. Kobieta w 2010 r. została skazana na śmierć za bluźnierstwa przeciwko prorokowi Mahometowi. Z kolei prawnik Bibi twierdził, że fałszywie oskarżyła ją sąsiadka, która stwierdziła, że woda w studni jest skażona, bo piła z niej chrześcijanka.
Sędzia Saqib Nasir, który przewodniczył rozprawie, w swoim orzeczeniu zacytował Koran: „Tolerancja jest podstawową zasadą islamu” – napisał. Dodał też, że religia potępia niesprawiedliwość i ucisk. Wyrok został ogłoszony przy pełnej sali. Kobieta z powodów bezpieczeństwa była przetrzymywana w nieznanym miejscu. Po wyjściu z więzienia ma opuścić Pakistan – informuje agencja Associated Press.
Tak się jednak jeszcze nie stało. Sprawa Asii Bibi wywołała falę protestów podczas których, ekstremiści domagali się zmiany decyzji sądu. W nocy z piątku na sobotę doszło do umowy między islamistami a rządem Pakistanu. Na mocy porozumienia Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu, dopóki Sąd Najwyższy nie rozpatrzy wniosku o rewizję wyroku.
To jednak nie wszystko. Adwokat Asii Bibi, w obawie o swoje życie zdecydował się opuścić Pakistan. Powodem miały być liczne pogróżki. – W obecnej sytuacji nie mogę mieszkać w Pakistanie – powiedział mecenas w rozmowie z AFP przed wejściem w sobotę na pokład samolotu. – Muszę pozostać przy życiu, aby kontynuować walkę prawną o Asię Bibi – dodał mężczyzna.
Źródło: TVN24/pch24.pl/AF
*****
Nie obraziła Mahometa
Napiła się wody z tej samej studni, co muzułmanie, i rzekomo pozwoliła sobie na obraźliwe komentarze na temat islamu. Chrześcijanka Asia Bibi została 8 lat temu skazana na karę śmieci przez powieszenie za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. W środę pakistański sąd najwyższy tę 47-letnią matkę czworga dzieci uniewinnił, co wywołało falę ogromnych protestów.
Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił w środę chrześcijankę z Pakistanu Asię Bibi skazaną w 2010 roku za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi, nakazując jej uwolnienie, jeśli nie została oskarżona o żadną inną zbrodnię.
Mąż Asi Bibi Eisham Ashiq i ich córka Ashiq Mesih /BEN STANSALL / AFP /AFP
Sędzia Saqib Nisar unieważnił wyrok sądu w Lahaur, który skazał Asię Bibi, matkę czwórki dzieci, na najwyższy wymiar kary. Jej sprawa oburzyła chrześcijan na całym świecie i stała się źródłem podziału w Pakistanie, gdzie dwóch polityków, którzy chcieli pomóc kobiecie, zostało zamordowanych. Gubernator Pendżabu Salman Taseer dostał 25 strzałów w głowę od własnego ochroniarza, który, strzelając do niego, wykrzykiwał: Allahu Akbar! Taseer był przychylny Asi i zorganizował konferencję prasową z jej udziałem. Był muzułmaninem. Zginął też Shahbaz Bhatti, pakistański minister ds. mniejszości. Wstawiał się za Asią i pomagał jej rodzinie. Był chrześcijaninem.
O uwolnienie Asi Bibi apelowali politycy i działacze z calego świata, a także papież Benedykt XVI
Asia Bibi przebywa w pakistańskim więzieniu od 2009 roku. 7 listopada 2010 roku, na podstawie art. 295 C pakistańskiego kodeksu karnego, została skazana na śmierć przez powieszenie za bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Nigdy nie przyznała się do winy”.
Radykalna partia islamistyczna zagroziła protestami ulicznymi, jeśli Bibi zostanie uwolniona lub jej wyrok zostanie zmniejszony.Tak wyglądały protestujący żądający kary śmierci dla kobiety.