Strona główna / Aktualności / UE wzywa rząd PiS do opamiętania

UE wzywa rząd PiS do opamiętania

M. Schulz podczas wystąpienia na rozpoczęcie szczytu UE zaznaczył, że opinia Komisji Weneckiej „poddaje silnej krytyce zaproponowane przez polski rząd zmiany w Trybunale Konstytucyjnym”. – Niezależny sąd konstytucyjny jest częścią systemu mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi w polityce. Obecna sytuacja oznacza, że te
mechanizmy są zablokowane – stwierdził szef PE. Jednocześnie zaapelował do Prawa i Sprawiedliwości o wypracowanie kompromisu ws. TK. – W imieniu Parlamentu Europejskiego wzywamy polski rząd do znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu i zaangażowania w debatę, która naprawi wady ostatnich reform – podkreślił szef PE.
Wcześniej zmiany w TK autorstwa PiS były opiniowane przez Komisję Wenecką, która uznała, że rząd PiS powinien wycofać się ze swojej nowelizacji ustawy. Uznał równocześnie, że za trwający obecnie konflikt odpowiedzialna jest także poprzednia koalicja. Sam Trybunał orzekł również, że poprawki autorstwa rządu są niezgodne z konstytucją. Tego wyroku nie chce jednak opublikować Beata Szydło, gdyż – jak mówi – złamałaby tym samym polską ustawę zasadniczą.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …