Strona główna / Szczypta soli / Umarł dla wolności

Umarł dla wolności

– A ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia ? napisał Piotr Szczęsny na kartce, którą zostawił w miejscu, gdzie dokonał swojego dramatycznego czynu. W wyniku poparzeń zmarł 27 października. „Szary człowiek” ?jak napisał o sobie w pożegnalnym liście ? nie chciał pogodzić się z posunięciami obecnej ekipy rządzącej na Wiejskiej. Jego czyn został zignorowany przez polityków.
Pojawiały się złośliwe komentarze, że uległ głosom „totalnej opozycji” czy wreszcie, że zmagał się z chorobą psychiczną. Tymczasem ksiądz Adam Boniecki wyznaje… ? Wciąż myślę o Piotrze Szczęsnym Co może doprowadzić człowieka do takiego kroku? Jaka Rozpacz? Jakie poczucie bezsilności? ? zastanawia się w swoim felietonie zamieszonym na łamach „Tygodnikaa Powszechnego” ? Śmierć Piotra Szczęsnego jest krzykiem skierowanym do tych, którzy decydując o losie Ojczyzny, śledzą statystyki, wykresy PKB, rozmaite średnie na głowę mieszkańca, trendy i procenty w sondażach; jest dramatycznym wołaniem do nich, żeby wiedzieli, że za tymi makro-informacjami stoi żywy człowiek, wielu żywych ludzi ? tłumaczy Boniecki.
Obrywa się nie tylko politykom. Ksiądz w swoim felietonie wspomina także reakcję społeczeństwa. Jedni zaszywają się, aby przeczekać. Są ci, co protestują na ulicach i tacy co wyjeżdżają za granice, póki można. Następni wolą być blisko władzy, twierdząc, że tak tylko coś można zmienić. ? Ale wciąż są jeszcze tacy Polacy jak Piotr Szczęsny. Tacy, co lepiej niż inni widzą zagrożenia i zniszczenia, które opisał i piętnastokroć w swym liście oprotestował. Był przekonany, że u nas nikt i nic procesu destrukcji nie powstrzyma, jeżeli coś nie „wstrząśnie sumieniami wielu osób” ? stwierdził duchowny. Ksiądz Boniecki odniósł się też do głosów potępiających Piotra Szczęsnego, że targnięciem na swoje życie dokonał straszliwego czynu. Tymczasem duchowny podkreśla, że Kościół Katolicki dawno przestał jednoznacznie potępiać takie czyny. Boniecki cytuje: ? Nie do nas należy osąd człowieka, zostaje on w rękach Boga.
Źródło: „Tygodnik Powszechny”

Sprawdź także

Czytać ze zrozumieniem

Pegasus legalny! – zatriumfował na portalu X były pisowski wiceminister służb specjalnych Maciej Wąsik, zarządzając …