Unieważniony egzamin

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury unieważniła pisemny sprawdzian 150 aplikantów. Powodem był błąd w przebiegu egzaminu – poinformowała PAP w poniedziałek wicedyrektor szkoły, sędzia Rafał Dzyr. Szkoła zmieni także szczegółowe procedury dotyczące przeprowadzania egzaminów.
Jak wynika z oświadczenia, 17 stycznia podczas sprawdzianu dla aplikantów grupy A drugiego rocznika aplikacji ogólnej doszło do błędu. W przekazanych aplikantom spreparowanych aktach postępowania prokuratorskiego znajdowało się postanowienie o powołaniu biegłego ? a napisanie takiego postanowienia miało być jednym z zadań sprawdzianu. „Było to wprawdzie w początkowej fazie egzaminu, ale nie można wykluczyć, że niektórzy z aplikantów to zauważyli i mieli czas, aby się przyjrzeć i zapamiętać. W związku z tym nie ryzykujemy, powtarzamy sprawdzian dla tej grupy” – powiedział sędzia Dzyr. Błąd zauważyła komisja egzaminacyjna, akta z postanowieniem wycofano, ale nie przerwano egzaminu. O sprawie dyrekcja Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie dowiedziała się od dziennikarzy ?Gazety Wyborczej? w Krakowie, do których zgłosili się niektórzy aplikanci.
Jak wyjaśnił Dzyr, błąd przy egzaminie – oprócz unieważnienia egzaminu – spowodował także zaostrzenie procedur związanych z przeprowadzaniem egzaminów, które dotąd „nie były takie szczegółowe”. „Sądziliśmy, że niektórych rzeczy nie trzeba regulować. Okazało się, że trzeba regulować, jak np. zgłaszanie wszelkich incydentów podczas egzaminu” – podkreślił wicedyrektor. „Problem polega na tym, że komisja uznała samodzielnie w ramach swoich kompetencji, że nic się nie stało i że nie miało to wpływu na egzamin. My na to patrzymy z innego punktu widzenia. Nie podejmujemy takiego ryzyka, jakie podjęła komisja. Dlatego niektóre procedury będą zmienione” – dodał sędzia. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury powołana została do kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości. Działa w Krakowie od 2009 roku.
Źródło: PAP, portal lex.pl

Sprawdź także

Debata o praworządności

Co z tą praworządnością? Debata sędziów i prokuratorów moderowana przez SSO Igora Tuleyę (video) na …