Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Uroczysty pochówek ofiar reżimu

Uroczysty pochówek ofiar reżimu

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki w piątek 7 czerwca wziął udział w uroczystości odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku szczątków ofiar reżimu komunistycznego pochowanych na warszawskich Powązkach Wojskowych w latach 1948?1956 w bezimiennych grobach. Nadal trwają poszukiwania szcątków 200 osób, ofiar UB. – Na tym cmentarzu w bezimiennych grobach pochowano naszych bohaterów narodowych, którzy zostali pomordowani w katowniach UB. Mordowano ich w brutalny sposób, stosując ?metodę katyńską?, strzał w potylice. Warto było powołać i stworzyć Instytut Pamięci Narodowej, by przywrócić pamięć, osobowość i tożsamość ofiar reżimu komunistycznego ? powiedział podczas uroczystości minister Marek Biernacki.
Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwem Sprawiedliwości od 13 maja 2013 r. prowadził na warszawskich Powązkach Wojskowych, w kwaterze ?Ł? drugi etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych, w trakcie których udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób. W czasie pierwszego etapu prac prowadzonych w 2012 r. wydobyto łącznie szczątki 117 osób, z których siedem zidentyfikowano. Większość z nich nosi ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.
Najwięcej szczątków ofiar terroru komunistycznego wydobyto spod zdemontowanej asfaltowej drogi, przebiegającej pośrodku dawnego pola więziennego. Cennym wynikiem prowadzonych przez kilka tygodni w kwaterze ?Ł” prac jest ustalenie granic i powierzchni kwatery, znajdującej się od 1948 r. w wyłącznej dyspozycji więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niezależnie od prac ekshumacyjno-poszukiwawczych na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, realizowane są badania genetyczne odnalezionych szczątków, prowadzone w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie oraz Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Na tzw. Łączce w latach 1948-1956 pochowano kilkaset osób zamordowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wśród poszukiwanych są bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, powstańcy warszawscy i żołnierze powojennego podziemia niepodległościowego.
Celem prac zespołu złożonego z archeologów, specjalistów z zakresu medycyny sądowej, genetyków i wolontariuszy pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka jest odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków ok. 200 zamordowanych przez UB. W uroczystościach wzięli także udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert oraz przedstawiciele Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego i organizacji kombatanckich.

Sprawdź także

Nareszcie Rzecznik dzieci

Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …