Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / USA: erozja demokracji w RP

USA: erozja demokracji w RP

Komisja Helsińska przy Kongresie zajmuje się monitorowaniem praworządności, przestrzeganiem praw człowieka oraz innych zasad przyjętych podczas obrad Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 1975 r. w Helsinkach. Wydaje zalecenia co do kierunków amerykańskiej polityki zagranicznej. Jej skład tworzą zarówno członkowie Senatu, jak i Izby Reprezentantów. Troje przedstawicieli nominuje również prezydent Stanów Zjednoczonych.

W środę 3 listopada posiedzenie Komisji zwołano w związku z sytuacją w Polsce i na Węgrzech.

„Polityczni przywódcy na Węgrzech i w Polsce, będący amerykańskimi sojusznikami i członkami Unii Europejskiej, przez ostatnią dekadę prowadzili politykę zmierzającą do osłabienia demokracji i rządów prawa” – głosił komunikat zapowiadający debatę.

Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych.Kapitol, siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych. Fot. Alex Brandon / AP Photo
Realne zagrożenia dla demokracji i polityki transatlantyckiej

  • Jako przyjaciele i sojusznicy musimy kłaść nacisk na to, by utrzymać nasze dobre relacje. Niestety, jesteśmy świadkami pogorszenia się demokracji w obydwu krajach – mówił Ben Cardin, przewodniczący Komisji, rozpoczynając jej posiedzenie. Przypomniał, że w rankingu think tanku Freedom House, opisującym sytuację w krajach b. bloku wschodniego, Węgry od 2015 r. odnotowały spadek o 19 pkt i wypadły z kategorii krajów demokratycznych. Polska straciła zaś jeszcze więcej, bo 20 pkt, i obecnie należy do państw o 'niepełnej demokracji’.

Cardin powiedział, że zarówno rządy w Polsce, jak i na Węgrzech uderzają w konkretne grupy społeczne i etniczne, zbijając na tym kapitał polityczny. Wymienił przy tym Żydów, migrantów, społeczność LGBTQ oraz Romów. Przypomniał, że Polska uchwaliła w przeszłości przepisy, które „miały pozbawić ocalałych z Holocaustu prawa do odzyskania majątku”.
Źródło:wyborcza.pl

Sprawdź także

Bezprecedensowy list

Trybunał Konstytucyjny opublikował 16 listopada bezprecedensowy list sędziego Bartłomieja Sochańskiego do sędziów trybunalskich w reakcji na publikację …