Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / USA zaniepokojone reformą sądownictwa

USA zaniepokojone reformą sądownictwa

Wprowadzane przez polskie władze reformy sądownictwa powinny być zgodne z konstytucją RP i z międzynarodowym prawem; Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Na briefingu Nauert przypomniała, że Stany Zjednoczone „wyrażały obawy o praworządność
i rozwój sytuacji w Polsce”. „Chcę to wyraźnie powiedzieć. Polska ma pełne prawo wprowadzać reformę sądownictwa, ale reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i z najwyższymi standardami międzynarodowego prawa. Polska powinna też szanować niezawisłość sądów i podział władzy” – zaznaczyła rzeczniczka. Zapewniła, że USA z bliska przyglądają się rozwojowi sytuacji w Polsce. „Polska oczywiście jest ważnym przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Wierzymy, że zdrowa i silna demokracja w Polsce jest istotnym elementem stosunków amerykańsko-polskich” – oświadczyła rzeczniczka. Nauert dodała, że Departament Stanu USA „wie o nowych propozycjach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących reformy sądownictwa” i z bliska będzie śledził „nadchodzące dyskusje parlamentu na ten temat”. „Liczymy, że nasi sojusznicy będą zachowywali mocne demokratyczne instytucje, gospodarkę i zdolności obronne. Będziemy nadal bardzo uważnie się temu przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce” – powiedziała Nauert.
***
Premier Beata Szydło skomentowała oświadczenie Departamentu Stanu, że reformy sądownictwa w Polsce nie zagrażają demokracji i Stany Zjednoczone nie maja powodów do obaw.

Sprawdź także

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – …