Zdaniem Prokuratury Generalnej zakres uprawnień straży gminnej (miejskiej) w zakresie tzw. kontroli fotoradarowej został ograniczony do możliwości utrwalania wykroczeń naruszających przepisy ruchu drogowego za pomocą urządzeń rejestrujących o charakterze przenośnym lub znajdujących się w niepozostającym w ruchu pojeździe.Na stronach internetowych resortu można poznać:
1.Odpowiedź Prokuratury Generalnej na wniosek Komendanta Straży Miejskiej w Szczecinie o wniesienie kasacji od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie, który uchylił wyrok sądu rejonowego i umorzył postępowanie w sprawie o wykroczenie drogowe. 2.Odpowiedź Prokuratury Generalnej na pismo Zastępcy Komendanta Straży Miejskiej m. st. Warszawy dotyczące wykorzystywania przez straż gminną (miejską) tzw. fotoradarów stacjonarnych.
Oba wnioski szefów Straży Miejskiej o nadzwyczajne zaskarżenie niekorzystnych dla nich wyroków sądowych zostały odrzucone.
Porównanie treści przepisów art. 129b ust. 4 i art. 129g ust. 1 Prawa o ruchu drogowym prowadzi do wniosku, że świadomym zabiegiem legislacyjnym ustawodawcy było ograniczenie możliwości używania przez straż gminną (miejską), w celu wykrywania wykroczeń drogowych, urządzeń rejestrujących do tych o charakterze przenośnym, nieprzymocowanych do podłoża w sposób trwały, czyli niestacjonarnych.
Sprawdź także
Podła wolta Manowskiej
Pierwsza prezes SN neosędzia Małgorzata Manowska najpierw ogłosiła, że będzie kierować pracami Izby Pracy do …